Biegunka – co robić?

Biegunka jest to dosyć powszechne zaburzenie trawienia, charakteryzujące się częstszą niż zwykle potrzebą wypróżniania. Następuje też zmiana ilości, płynności i zapachu stolca. Często wraz z biegunką pojawiają się dreszcze, gorączka, nudności i najniebezpieczniejszy objaw – odwodnienie.

Biegunka może być jednym z pierwszych objawów chorób układu pokarmowego takich jak:

  • salmonelloza – wywoływana przez bakterie (Salmonellę, Escherichii coli). Oprócz wodnistej biegunki występują takie objawy, jak: wysoka gorączka, dreszcze, wymioty, ból brzucha, nadwrażliwość na zapachy. Do zakażenia dochodzi po zjedzeniu zainfekowanego produktu albo przy niewłaściwie zachowanej higienie. Aby złagodzić dolegliwości, można przyjmować środki rozkurczowe i węgiel aktywowany. Koniecznie trzeba nawadniać organizm i możliwie jak najszybciej udać się do lekarza, który zleci posiew kału oraz zastosuje odpowiednie leczenie.
  • grypa żołądkowa – odpowiedzialne są za nią przeważnie rotawirusy. Do zakażenia dochodzi w podobny sposób jak przy salmonellozie. Objawy choroby również są podobne, jednak przy grypie żołądkowej rzadko występuje gorączka i dotyczy ona głównie małych dzieci. Zalecane jest podawanie płynów zawierających elektrolity, aby zapobiec odwodnieniu. Przede wszystkim jednak należy przejść na ścisłą dietę i udać się do lekarza.
  • choroba Leśniowskiego i Crohna – oprócz biegunek, które mogą zawierać krew i ropę, występują silne bóle brzucha szczególnie po jedzeniu, gorączka, brak apetytu, apatia. Następuje nagły spadek masy ciała i niedokrwistość. Po zauważeniu takich objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, gdyż choroba rozwija się podstępnie, nie dając typowych symptomów.
  • przewlekłe zapalenie trzustki – biegunka o żółtawym zabarwieniu i charakterze tłuszczowym jest typowa dla zaburzeń zewnątrzwydzielniczych trzustki, charakterystyczne są bóle brzucha promieniujące do pleców lub tzw. bóle opasujące.
Biegunka

Biegunki mogą wydawać się niegroźne i często są bagatelizowane. Nieleczone lub leczone nieodpowiednio mogą doprowadzić nawet do śmierci z powodu zaburzeń wodno-elektrolitowych w organizmie

Obecnie brak komentarzy

Komentowanie jest zablokowane.