- ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
- pn.-pt.: 8:00-20:00, sob. 8:00-14:00
- (Rejestracja tel. pn.-pt. 7:00-20:00, sob. 8:00-16:00)
Onkologia to dziedzina wiedzy zajmująca się całokształtem zagadnień związanych z procesem nowotworowym. Onkologia jest nauką o etiologii, patologii, epidemiologii, zapobieganiu, rozpoznawaniu, wielospecjalistycznym leczeniu chorych na nowotwory i ich dalszej kontroli, opiece nad nieuleczalnie chorymi oraz organizowaniu społecznej walki z tymi chorobami. Onkologia kliniczna opiera się na ścisłym współdziałaniu patologa, chirurga, radioterapeuty i chemioterapeuty, a także innych klinicystów.
Nowotwór to nieprawidłowy i nadmierny rozrost tkanki, nieskoordynowany z pozostałymi tkankami i nie reagujący na naturalne mechanizmy regulacyjne organizmu. Nowotwory dzielimy na łagodne i złośliwe, a te z kolei na raki, mięsaki i inne nowotwory złośliwe. Oznacza to, że nie każdy nowotwór jest nowotworem złośliwym oraz nie każdy nowotwór złośliwy jest rakiem. Na początku choroba nowotworowa przebiega bezobjawowo, jej symptomy stają się zauważalne w stanach zaawansowanych. Bardzo często są one podobne do objawów zupełnie innych chorób. Jeśli jednak, mimo leczenia, zdiagnozowana choroba nie ustępuje lub dolegliwości nasilają się, należy rozważyć konsultację z onkologiem. Wczesne wykrycie nowotworu daje duże szanse na jego całkowite wyleczenie.
Objawy ogólne obserwowane w chorobie nowotworowej to:
Częstym objawem choroby są krwotoki w postaci smolistych stolców lub obecności w nich świeżej krwi, krwiomoczu, krwioplucia i krwistej wydzieliny z dróg rodnych. W wynikach badań krwi występuje niedokrwistość (anemia). W poszczególnych nowotworach dolegliwości zazwyczaj związane są z jego rodzajem, lokalizacją guza i stopniem upośledzenia funkcji narządu objętego chorobą.
Podczas pierwszej wizyty lekarz onkolog przeprowadza z pacjentem szeroki wywiad mający na celu zebranie informacji o dolegliwościach, a także innych zdiagnozowanych i przebytych chorobach i przypadkach nowotworów w rodzinie. Kolejnym etapem jest badanie fizykalne (czasami per rectum), np. badanie piersi u kobiet, kontrola wielkości obwodowych węzłów chłonnych. Następnie lekarz może zlecić badania diagnostyczne z krwi, moczu i badania obrazowe takie jak RTG, USG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Czasami konieczne jest pobranie materiału z guza (biopsja) i poddanie go badaniom histopatologicznym. Na podstawie wyników lekarz onkolog podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.
Lekarze przyjmujący w gabinetach Alfa-Lek Warszawa:
Dobry - najlepszy - Onkolog Alfa-Lek Warszawa!
tel. 22 826 45 02; kom. 606 516 080; tel. 22 826 23 10