Nasz pupil nosorożec Kubuś

Centrum Medyczne „ ALFA-LEK”  w dniu 1 stycznia 2016 roku objęło opieką  Kubę – nosorożca pancernego, mieszkającego w warszawskim ZOO.

Nasz podopieczny jest wspaniałym, majestatycznym zwierzęciem, a na świat przyszedł w Berlinie 29 lutego 2004 roku. Do Warszawy przyjechał, jako trzylatek. Od kilku lat jest związany z samicą Shikari, z którą doczekał się dwóch synów. Nosorożce bardzo rzadko rozmnażają się w niewoli, więc można powiedzieć, że Kubuś jest szczęśliwym ojcem. Bardzo lubi wylegiwanie w błocie  oraz kąpiele w swoim basenie.  Jego głównym pożywieniem są warzywa, a jabłka i marchew wprost uwielbia.

Pierwszy nosorożec pancerny przypłynął do Europy w 1513 roku, jako podarunek dla króla Portugalii. Wzbudził wówczas ogromną sensację i podziw, a nawet został uwieczniony na drzeworycie przez sławnego niemieckiego malarza Albrechta Durera.

Nosorożec pancerny zamieszkuje bagniste obszary Nepalu oraz północno- wschodnich Indii. Osiąga długość ciała do 4 metrów i wysokość w kłębie do 1,7 m. Jego waga dochodzi do dwóch ton z czego sama głowa może ważyć ok 450kg. Mózg, to zaledwie 0,5 kg. Bardzo słaby wzrok u nosorożca jest rekompensowany doskonałym węchem, można by powiedzieć, że  to jego okno na świat, podobnie jak  aparat słuchu, który w świecie fauny jest uważany za jeden z najlepszych. Pot nosorożców ma lekko czerwone zabarwienie, ponieważ zawiera w swoim składzie czerwone krwinki . Skóra tych zwierząt dochodzi do 5 cm grubości  i tworzy charakterystyczne fałdy przypominające tarczę pancerza, a ciekawostką jest fakt, że regeneruje się ona w ekspresowym tempie.  Być może właśnie, z tego powodu, w wielu kulturach nosorożec jest symbolem uzdrawiania. Zwierzęta te , wbrew pozorom są bardzo łagodne, a atakują tylko w przypadku zagrożenia i pomimo swej fizycznej gruboskórności potrafią być opiekuńcze i delikatne.

Nosorożce indyjskie  na pysku mają jeden róg, który w niewoli zwykle jest starty, a przez to niewielki. U samców na wolności może dorastać prawie do 60 cm. Tenże róg jest przyczyną, dla której nosorożce są odławiane i zabijane ponieważ przed wiekami w Azji narodził się przesąd, że wszystko, co pochodzi od nosorożca ma cudowne właściwości lecznicze. Te niepotwierdzone medycznie przeświadczenia przetrwały do dnia dzisiejszego. W medycynie chińskiej sproszkowany róg jest jakoby lekarstwem na różne dolegliwości. Cena za to „ lekarstwo” jest wyższa od ceny złota. Biorąc pod uwagę fakt, że róg jest zbudowany z keratyny, czyli budulca włosów i paznokci, trudno byłoby  przypisywać tej substancji właściwości lecznicze. Jednak niektóre kultury wykorzystują też inne składniki  uzyskiwane z organizmu nosorożca np. mięso , krew, mocz i naczynia wykonane z rogu  do rytualnych obrzędów. 

Nosorożec pancerny, jako gatunek zagrożony wyginięciem został objęty międzynarodowym programem hodowlanym przez ogrody zoologiczne na całym świecie.

Jesteśmy dumni, że w jakiś sposób możemy przyczynić się do przetrwania tego wspaniałego gatunku.