Rektoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg

Czytanie lektora:

Rektoskopia jest badaniem endoskopowym, polegającym na wziernikowaniu kanału odbytu i odbytnicy.

Umożliwia ocenę stanu morfologicznego błony śluzowej badanego odcinka jelita grubego, a także pozwala wyjaśnić zmiany o podłożu zapalnym, wrzodowym bądź też nowotworowym.

Badanie jest wykonywane przez lekarza proktologa.

Rektoskopia zazwyczaj trwa 2-5 minut. Jest bezpieczna i dość dobrze tolerowana przez większość pacjentów. Może być wykonywana również u dzieci.

 

Wskazania

  • bóle w okolicy odbytu
  • podejrzenie nowotworu jelita grubego
  • zmiana rytmu wypróżnień lub kształt oddawanego stolca
  • daremne parcie na stolec lub jego bezwiedne oddawanie
  • krwawienie z odbytu (też krwawienie utajone – w stolcu, które jest wiadome jedynie po badaniu laboratoryjnym)
  • guzy w odbycie
  • sączenie wydzieliny z odbytu
  • świąd odbytu
  • bezprzyczynowa utrata masy ciała

Przygotowanie do badania

W przeddzień badania rektoskopii, wieczorem należy wykonać wlewkę doodbytniczą 120-150 ml fosforanów, którą należy powtórzyć w dniu badania, na 3 godziny przed rozpoczęciem badania. W ten sposób jelito będzie prawidłowo oczyszczone, co umożliwi wykonanie wiarygodnego badania. Preparaty do wlewki  są dostępne bez recepty (np. Rectanal, Enema etc.).

W przeddzień badania pacjent powinien zjeść lekkie śniadanie, na obiad zupę, kolacji nie jeść; w dniu badania może pić płyny, ale musi pozostać na czczo.

Przebieg badania

Rektoskopię wykonuje się u chorego leżącego w pozycji kolanowo-łokciowej z rozstawionymi szeroko kolanami. Przed rozpoczęciem badania lekarz proktolog znieczula okolice odbytu. Na początku lekarz ogląda okolice odbytu i wykonuje rutynowe badanie per rectum, następnie wprowadza końcówkę rektoskopu nasmarowaną środkiem znieczulającym na głębokość około 5 cm, zdejmuje z wziernika nakładkę, przez co możliwe jest powolne i delikatne wprowadzenie rektoskopu do odbytu.

Badanie jest całkowicie bezpieczne, jednakże niekiedy po rektoskopii może pojawić się lekkie krwawienie, które ustępuje w przeciągu kilku godzin.

Tagi:

rektoskopia, badanie odbytu, wziernik, badanie endoskopowe, jelito grube

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,8 gwiazdki z 14 oddanych głosów.

<