Endometrioza - objawy, leczenie, badania

Czytanie lektora:

Przyczyny endometriozy nie są do końca poznane, choć większość lekarzy jest zdania, że za jej rozwój odpowiedzialne są estrogeny.

Najczęściej stosowane  metody leczenia, polegają zatem  na ograniczeniu produkcji estrogenów w organizmie kobiety, aby zmniejszyć dolegliwości wywołane chorobą. Każdy przypadek wymaga innego podejścia w leczeniu. Mówiąc najogólniej  endometrioza spowodowana jest przez samoistne przeszczepianie się komórek budujących błonę śluzową macicy. 

Podstawowym powodem takiego zjawiska jest  rozrost błony śluzowej w okolicy jamy macicy, tzn.w pochwie, w jajnikach, jajowodach, ujściu macicy, a nawet w pęcherzu. Wewnętrzna endometrioza  oznacza  pojawienie się endometrium w samej mięśniówce trzonu macicy. Tak jak zdrowe komórki ciała, komórki błony śluzowej jamy macicy przeszczepione do innych organów reagują na poszczególne fazy cyklu menstruacyjnego oraz związane z nimi zmiany hormonalne.

Powodują tymczasowe obrzmienie komórek oraz wystąpienie dolegliwości bólowych. Takim typowym objawem jest więc ból podbrzusza, występujący nawet kilka dni przed i po krwawieniu miesięcznym. Ponadto, schorzenie może powodować miesiączkę bardziej obfitą niż zwykle. Częstym powikłaniem endometriozy jest niepłodność.

Głównym i najważniejszym badaniem w przypadku podejrzenia endometriozy jest histeroskopia. Wykonuje się ją przy pomocy specjalnego wziernika endoskopowego – histeroskopu. Wprowadzany jest on do szyjki macicy przez pochwę.  Dzięki temu badaniu lekarz może dokładnie obejrzeć  błonę śluzową i zdiagnozować ewentualne zmiany patologiczne, a także pobrać próbki tkanki do dalszych badań. W niektórych przypadkach od razu można usunąć wykryte zmiany.

Jeżeli jednak  podczas badania nie zostaną zauważone żadne zmiany w obrębie błony śluzowej macicy, a kobieta skarży się na krwawienia z dróg rodnych lub problemy z zajściem w ciążę, konieczne są dalsze badania.

Leczenie tego schorzenia stanowi duży problem medyczny, ponieważ  ma charakter przewlekły i często nawraca. Powszechnie stosowane metody podczas leczenia endometriozy to przede wszystkim farmakoterapia poprzez zażywanie hormonów, a także leczenie chirurgiczne. Leczenie endometriozy ma niestety, wyłącznie charakter objawowy  co oznacza, że terapia polega na łagodzeniu dolegliwości.  Operacyjne leczenie chirurgiczne przeprowadza się w przypadkach, gdy dolegliwości bólowe utrudniają kobiecie normalne funkcjonowanie.

Tagi:

endometrioza, estrogeny, ból podbrzusza

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,8 gwiazdki z 6 oddanych głosów.

<