Ból brzucha z prawej strony

Czytanie lektora:

Uporczywy ból zlokalizowany z prawej strony brzucha w większości przypadków świadczy o poważnych chorobach układu pokarmowego oraz rozrodczego i nie należy go bagatelizować. Może być też oznaką chorób toczących się poza obrębem jamy brzusznej i sygnalizować choroby serca i płuc.

Ból brzucha z prawej strony na dole:

- bardzo silne skurcze, ból tzw. rozlany, odczuwalny w dole brzucha, stan podgorączkowy, nudności, brak apetytu, dreszcze – te objawy mogą sugerować zapalenie jajnika lub jajowodów. Należy w miarę możliwości, jak najszybciej zasięgnąć porady ginekologicznej.

- piekący ból podczas wypróżniania i oddawania moczu, wyczuwalny guz w pachwinie – sygnalizują przepuklinę pachwinową. U mężczyzn ból często promieniuje do moszny.

- ból kolkowy w okolicy lędźwiowej często promieniujący do spojenia łonowego i ud, któremu towarzyszą takie objawy, jak: uczucie parcia na mocz, trudności w oddawaniu moczu, nudności, wymioty, dreszcze, ogólne złe samopoczucie – to symptomy kamicy nerkowej oraz odmiedniczkowego zapalenia nerek. Wymagana natychmiastowa wizyta u lekarza urologa.

- ból o różnym natężeniu w tej części brzucha może sygnalizować u kobiet zapalenie śluzówki macicy, endometriozę, torbiel jajnika, pęknięcie jajnika (wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej), a u mężczyzn zapalenie najądrza lub zapalenie gruczołu krokowego.

Ból brzucha z prawej strony pod żebrami:

- pulsujący ból, który promieniuje do pachwiny oraz do krzyża, jest bardzo niebezpieczny i wskazuje na tętniaka aorty brzusznej. Jeśli dojdzie do pęknięcia tętniaka, wówczas następuje wstrząs krwotoczny i bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta. Sprawa wymaga jak najszybszej interwencji chirurga naczyniowego.

- tępy ból kolkowy o silnym charakterze, promieniujący do łopatki i pleców jest oznaką kamicy żółciowej. Dodatkowe objawy, to: wymioty, brak apetytu, wzdęcia, nudności, zgaga. Ból nasila się po zjedzeniu obfitego (tłustego) posiłku. Dolegliwości bólowe mogą trwać od kilku minut do kilkudziesięciu godzin.

- długo utrzymujący się silny ból z typowymi towarzyszącymi objawami: przyspieszone tętno i oddech, stan ogólnego rozbicia, gorączka, dreszcze – przeważnie informują o ostrym zapaleniu pęcherzyka żółciowego.

- ból przewlekły na wysokości pasa może świadczyć o przewlekłym zapaleniu wyrostka robaczkowego. W niektórych przypadkach może wskazywać na nowotwór okrężnicy. Wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Ból brzucha z prawej strony na górze:

- ból postępujący w tej części brzucha może wskazywać na zapalenie wątroby. Towarzyszące objawy, to: nudności i wymioty, gorączka, stan ogólnego osłabienia i rozbicia. Konieczna konsultacja lekarska.

- ból występujący z żółtaczką, dreszczami, gorączką może wskazywać na ropień wątroby.

- silny, opasujący ból promieniujący do pleców, łopatki, podbrzusza, któremu towarzyszy przyspieszona akcja serca, spadek ciśnienia krwi, zaburzenia świadomości, skąpomocz, problemy z oddychaniem – wskazuje na ostre zapalenie trzustki.

- przewlekłe zapalenie trzustki charakteryzuje się tym, że ból występuje po spożyciu posiłku, razem z uczuciem pełności w jamie brzusznej, wymiotami, wzdęciami, biegunką, nagłą utratą masy ciała, okresową żółtaczką.

Przyczyną bólu brzucha z prawej strony mogą być również dolegliwości umiejscowione w obrębie klatki piersiowej np. zawał serca (mogą towarzyszyć nudności i wymioty), choroba refluksowa przełyku, zapalenie przełyku, zapalenie płuc, zapalenie opłucnej.

Ustalenie przyczyny bólu brzucha z prawej strony nie jest łatwą sprawą. Ogromne znaczenie ma czas, w którym zostaje podjęte leczenie, więc nie należy lekceważyć dolegliwości i jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Tagi:

ból brzucha, jajowody, jajnik, przepuklina, nerki, kamica żółciowa

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,9 gwiazdki z 18 oddanych głosów.

<