Kocanka piaskowa

Czytanie lektora:

Zielone leki – Kocanka piaskowa (Helichrysum arenarium)

 Zastosowanie oraz działanie lecznicze:

koconkaKocanka piaskowa jest bardzo cenną rośliną leczniczą. Napary ziołowe i wyciągi z kocanki wyjątkowo korzystnie działają w schorzeniach układu pokarmowego, a szczególnie ważny jest jej pozytywny wpływ jaki ma na wątrobę. Skutecznie wspomaga, regenerację miąższu wątroby, w przypadkach jego uszkodzenia, przez związki toksyczne, pochodzące z pokarmów albo leków, ale też z powodu niedostatku żółci, co jak wiadomo wywołuje kłopoty trawienne.

Czynne składniki kocanki działają antyseptycznie, przeciwzapalnie, rozkurczowo, żółciopędnie, żółciotwórczo i ochronnie na miąższ wątroby. Olejek eteryczny z kocanek hamuje rozwój bakterii Staphylococcus aureus, Mycobacterium, Escherichia coli i drożdżaków. Właściwości antybiotyczne posiadają również zawarte w niej kwasy fenolowe i bioflawonoidy.

Kocanka piaskowa wspomaga funkcje wątroby, niweluje stany skurczowe i zapalne przewodów żółciowych, podrażnienia pęcherzyka żółciowego, oraz wiele innych zaburzeń trawienia. Działa pomocniczo w kamicy żółciowej lub po operacji dróg żółciowych. Wspomagająco w bezsoczności żołądkowej. Związki czynne kocanek skutecznie zmniejszają napięcie mięśni gładkich jelit i dróg żółciowych. Ponadto  w istotnym znaczeniu wspomagają czynność żółciotwórczą wątroby oraz działając przeciwskurczowo, ułatwiają przepływ żółci oraz pobudzają trawienie.

Kocanka od kilku wieków  stosowana jest  w medycynie ludowej, głównie rosyjskiej, jako lek moczopędny i żółciopędny oraz w chorobach reumatycznych. Ponadto stosowana jest przy chorobie gośćcowej oraz chorobach skórnych spowodowanych złą przemianą materii oraz w nieżycie i nerwicy żołądka. Kocanki są także skuteczne w leczeniu chorób układu oddechowego (zakażenia i stany zapalne). Zalecane są przy kaszlu, bólu gardła, alergii, chrypce.

Przeciwwskazana:  przy niedrożności dróg żółciowych. W kamicy żółciowej kocankę można stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem! Przez wzgląd na brak danych nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i w czasie karmienia piersią.

Przed zastosowaniem preparatu ziołowego należy sprawdzić jego datę ważności. Zalecamy przechowywanie ziół i preparatów ziołowych, w miejscach niedostępnych dla dzieci , w zamkniętych opisanych pojemnikach, bez dostępu światła słonecznego, suchych i nienarażonych na wahania temperatury. Preparaty należy stosować według zaleceń umieszczonych na opakowaniach i nie przekraczać zaleconych dawek.

W przypadku zaobserwowania objawów alergicznych zalecamy natychmiastowe odstawienie preparatu i jak najszybszą konsultację z lekarzem. Przy stosowaniu, jakichkolwiek terapii naturalnych, prosimy o zachowanie umiaru, a w przypadku dłuższego przyjmowania preparatów ziołowych, o powiadomienie o tym lekarza prowadzącego.

Najważniejszą zasadą, o której zawsze Państwo, musicie pamiętać jest to, iż „wszystko jest lekarstwem i wszystko jest trucizną. Ważna jest dawka!


Tagi:

kocanka piaskowa, wątroba, trawienie

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,9 gwiazdki z 16 oddanych głosów.

<