Cystoskopia - co trzeba wiedzieć o tym badaniu?

Czytanie lektora:

Wszelkie dolegliwości i schorzenia układu moczowego nie należą do szczególnie przyjemnych. Dlatego zarówno pacjentom, jak i lekarzom zależy na ich szybkim zdiagnozowaniu. W wielu przypadkach pomaga im w tym cystoskopia, czyli wziernikowanie pęcherza moczowego. Badanie to być może nie należy do najprzyjemniejszych, ale jest niezwykle ważne i przydatne, zwłaszcza w sytuacji, gdy pacjent cierpi na nawracające choroby układu moczowego.

Cystoskopia – kiedy się ją wykonuje?

Badanie cystoskopowe jest zlecane przez lekarza urologa. Istnieje sporo wskazań do jego wykonania, gdyż znacząco przyśpiesza ono diagnostykę różnych schorzeń atakujących nasz układ moczowy. Chodzi tutaj chociażby o długotrwałe choroby, które zdają się być odporne na kolejne metody ich leczenia. Są to uporczywe dolegliwości bólowe, infekcje układu moczowego, czy też jego podrażnienie.

Cystoskopia jest też wykonywana u pacjentów cierpiących na kamicę moczową oraz u osób, u których podejrzewa się wystąpienie wad rozwojowych cewki moczowej oraz pęcherza. Przeprowadzenie takiego badania zaleca się też przy podrażnieniach układu moczowego po zabiegach chirurgicznych oraz w przypadku wystąpienia krwiomoczu, który może być objawem nowotworu pęcherza moczowego.

Cystoskopia pozwala jednak nie tylko na zdiagnozowanie choroby, ale także na usuwanie metodą endoskopową guzów pęcherza moczowego i kamieni, które w nim powstają. Często także stanowi ona metodę wprowadzania kontrastu bezpośrednio do układu moczowego, co pozwala na otrzymanie dokładnego obrazu podczas wykonywania rezonansu magnetycznego, czy badania RTG.

Cystoskopia – jak przebiega?

Cystoskop jest wziernikiem ze światłoczułym układem optycznym. Ma on kształt metalowej rurki. Po wprowadzeniu go przez cewkę moczową, lekarz może ocenić stan poszczególnych narządów układu moczowego, a także pobrać niezbędny do badań materiał.

W zależności od rodzaju planowanego badania, lekarz podaje pacjentowi odpowiednie znieczulenie. Pacjent siada na specjalnym fotelu, który jest podobny do fotela ginekologicznego i przyjmuje pozycję z nogami zgiętymi w biodrach oraz kolanach. Stopy zostają oparte na przeznaczonych do tego podpórkach. Następnie lekarz odkaża drogi moczowe, wstrzykuje sól fizjologiczną, aby rozszerzyć tunel i wprowadza wziernik przez cewkę moczową. Cystoskopia jest dość krótkim badaniem, które przeciętnie trwa od kilku do kilkunastu minut.

Tagi:

cystoskopia, endoskopia, drogi moczowe, pęcherz moczowy, cewka moczowa

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,7 gwiazdki z 7 oddanych głosów.

<