Świńska grypa wirus AH1N1 - objawy, profilaktyka, leczenie

Czytanie lektora:

świńska grypaŚwińska grypa jest to bardzo groźna zakaźna choroba, którą  wywołują wirusy grypy typu A, atakujące świnie. Rozprzestrzenianie się wirusa wśród ludzi nastąpiło w wyniku licznych mutacji w materiale genetycznym wirusa.

Tak jak inne choroby wirusowe, może nieść ze sobą bardzo niebezpieczne powikłania. Z powodu ciężkich powikłań świńskiej grypy (najczęściej są to nadkażenia bakteryjne) chorzy w ciężkim stanie trafiają do szpitali. Niestety powikłania świńskiej grypy, u części chorych, kończą się śmiercią. Głównym powikłaniem, powodującym zgony u zarażonych jest zapalenie płuc. Wirus AH1N1 może pogorszyć przebieg chorób, na które dana osoba cierpiała przed zachorowaniem na grypę, np. zaostrzenie astmy czy rozregulowanie cukrzycy.

Objawy świńskiej grypy, wywołanej wirusem AH1N1, są bardzo podobne do objawów grypy wywołanej przez inne wirusy. Bardzo trudno jest oszacować ile procent chorych na grypę ma wirusa świńskiej grypy, bo testy w jej kierunku wykonuje się jedynie w przypadku ciężkiego przebiegu choroby. Wywołana przez tego wirusa grypa jest groźniejsza, niż zwykła. Przebieg choroby jest cięższy od przebiegu grypy sezonowej, ponieważ wirus ma możliwość ataku dolnych dróg oddechowych, czyli jest w stanie wywołać zapalenie płuc, ale również inne bardzo poważne powikłania.

Najważniejsze objawy to:

  • gorączka,
  • bóle stawów i mięśni,
  • ból gardła,
  • suchy kaszel,
  • uczucie wyczerpania i ogólnego rozbicia,
  • brak apetytu,
  • ból w okolicy ucha,
  • duże osłabienie.

Jeśli wystąpią te objawy to następnym krokiem w diagnozie świńskiej grypy jest sprawdzenie, czy chory mógł mieć kontakt z wirusem AH1N1. W takim przypadku lekarz może zlecić wykonanie badań w kierunku zakażenia wirusem świńskiej grypy. W przypadku, gdy wyniki badań okażą się pozytywne, należy niezwłocznie podjąć leczenie antywirusowe.

Chorobą tą można się zarazić nie tylko od osób kaszlących czy kichających, ale także dotykając zakażonych powierzchni (klamki, przyciski w windzie, poręcz w autobusie, stolik w restauracji), gdzie wirus może przetrwać wiele godzin. Świńska grypa, podobnie jak grypa sezonowa, jest wywoływana przez wirus, który przenosi się drogą kropelkową.

Choć nie istnieje jeden skuteczny sposób na uniknięcie zarażenia wirusem grypy AH1N1, to jednak można znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania. Bardzo ważne jest częste i dokładne (przez minimum 20 sekund) mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, albo użycie alkoholowego preparatu odkażającego w żelu. Brudnymi rękami nie należy dotykać twarzy, szczególnie nosa i ust, by nie przenieść wirusa. W sytuacjach gdy ktoś obok kicha lub kaszle należy odwrócić głowę aby uniknąć przeniknięcia wirusa do naszych dróg oddchowych. Zakładanie jednorazowych maseczek chirurgicznych celem zminimalizowania ryzyka kontaktu z wirusem również ma sens, zwłaszcza podczas przebywania w miejscach publicznych o ograniczonej powierzchni (np. komunikacja miejska). Należy jednak pamiętać o częstej wymianie maseczek, ponieważ wilgotna maseczka, staje się idealnym podłożem, nie tylko dla wirusa, ale również dla innych bakterii chorobotwórczych. Najskuteczniejszą metodą uniknięcia grypy jest aktualna szczepionka - jest ona skuteczna wobec wirusa AH1N1.

Tagi:

grypa, wirus AH1N1, świńska grypa, zapalenie płuc

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 3,6 gwiazdki z 9 oddanych głosów.

<