Leczenie bezsenności - psychiatra czy psychoterapeuta?

Czytanie lektora:

leczenie bezsennościBezsenność to dolegliwość bardzo mocno obciążająca organizm oraz psychikę, polegająca na zbyt krótkim, nieregenerującym śnie, który prowadzi do obniżenia sprawności w trakcie dnia.

O bezsenności zazwyczaj mówi się dopiero, gdy problemy z zasypianiem występują u pacjenta, co najmniej trzy razy w tygodniu, przez przynajmniej miesiąc. W zależności od czasu jej trwania wyróżnić można:

  • bezsenność przygodną, która trwa do kilku dni,
  • bezsenność krótkotrwałą, do trzech tygodni,
  • bezsenność przewlekłą – która jest trwa przez długi okres i jest już stanem chorobowym.

Typowym obrazem diagnostycznym bezsenności przygodnej i krótkotrwałej jest senność oraz zmęczenie utrzymujące się w ciągu dnia, natomiast  bezsenność przewlekła charakteryzuje się gorszą sprawnością psychomotoryczną, a także obniżeniem nastroju pacjenta.

Przyczyny tych zaburzeń są bardzo złożone. W przypadku bezsenności przygodnej przyczyną jest  zwykle stres i towarzyszące mu emocje. Innymi czynnikami wpływającymi na przejściowe problemy ze snem to np. za wysoka temperatura w sypialni, picie dużych ilości kawy czy herbaty, a także przyjmowanie leków. Bezsenność przewlekła z kolei może być - pierwotna, więc spowodowana nieprawidłowościami generowania snu, albo wtórna, która to powstaje w wyniku schorzeń somatycznych, zaburzeń psychicznych, działania  substancji psychoaktywnych lub też ich odstawienia. U źródła choroby może się też pojawić nadczynność tarczycy, choroby serca, astma, braki melatoniny, artretyzm lub też choroba Parkinsona.

Jeżeli jednak pacjentowi wydaje się, że nic mu nie dolega, bezsenność może być wówczas oznaką  rozpoczynającej  się choroby, więc trzeba o tym poinformować lekarza oraz jak najszybciej zgłosić się na badania.

W bezsenności bardzo skuteczna zazwyczaj okazuje się być psychoterapia behawioralna polegająca  na stosowaniu tych technik psychologicznych, które mają doprowadzić pacjenta do zwiększenia relaksu przed snem oraz do poprawy higieny snu. Techniki te umożliwiają redukcję negatywnego myślenia oraz lęku, które mają negatywny wpływ na jakość snu.

Kontrola bodźców pacjenta opiera się na wypracowaniu nowego nawyku, jakim staje się kojarzenie  łóżka jedynie ze snem. Nie wolno w łóżku czytać ani jeść a także oglądać telewizji. Terapia  behawioralna stosowana do leczenia bezsenności jest efektywna, a wyniki są zauważalne u większości leczonych osób.

Efekty są długofalowe i utrzymują się po skończeniu psychoterapii. Podstawowym wskazaniem do podania pacjentowi leków nasennych jest bezsenność przygodna i krótkotrwała,  ze względu na uzależniający charakter takich preparatów. Przeważnie problemy ze snem to skutek nieodpowiednich warunków w pomieszczeniu sypialnym. Sypialnia powinna być przewietrzona i cicha, by nic nie rozpraszało  uwagi. Trzeba pamiętać o zasłonięciu okien oraz zgaszeniu światła.

Tagi:

bezsenność, sen, psychiatra, psychoterapeuta

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 1 oddanych głosów.

<