- ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
- pn.-pt.: 9:00-20:00, sob. 9:00-14:00
- (Rejestracja tel. pn.-pt. 7:00-20:00, sob. 8:00-16:00)
Tyłozgięcie macicy jest to schorzenie, najczęściej wrodzone, wynikające z budowy anatomicznej macicy, choć niekoniecznie. Jego przyczyną mogą być również różnorodne procesy zapalne, które wpływają na zmianę kształtu macicy, wygięcie się jej tyłu, a także endometriozą, powodującą skrócenie wiązadeł utrzymujących macicę. Może też być rezultatem zabiegu chirurgicznego lub powikłanego porodu. Tyłozgięcie macicy występuję u około 20 proc. kobiet.
Tyłozgięcie macicy jest położeniem odmiennym od typowego, występującego częściej, które cechuje się takim ułożeniem macicy, w którym trzon jest odgięty ku tyłowi w stosunku do szyjki macicy. Prawidłowe położenie charakteryzuje się przodozgięciem oraz przodopochyleniem. Dla lepszego zobrazowania przypomnijmy, że macica znajduje się w miednicy mniejszej, w której wyróżnia się:
Często tyłozgięcie macicy nie daje żadnych objawów bezpośrednich. Bywa jednak powodem bolesnych miesiączek – wydłużających się, z dużą ilością skrzepów. Przy tyłozgięciu macicy mogą też występować bóle w krzyżu oraz ból w jajnikach, pochwie, brzuchu podczas współżycia w danych pozycjach (najczęściej podczas głębokiej penetracji).
Nieznaczne tyłozgięcie nie stwarza problemów związanych z zajściem w ciążę i jej donoszeniem, a wszelkie dolegliwości wynikające z takiego położenia macicy nierzadko ustępują właśnie po porodzie.
Tyłozgięcie macicy może być zdiagnozowane przez lekarza ginekologa podczas rutynowych badań, a potwierdzone badaniem USG miednicy mniejszej. Nie wymaga ono interwencji chirurgicznej. Przeprowadza się ją jedynie w wyjątkowych sytuacjach, na przykład przy wypadaniu macicy. Wszelkie powikłania wynikające z tego schorzenia trzeba natomiast leczyć, gdyż mogą stać się przyczyną powikłań następnych.
Na pewno niektórych przyczyn tyłozgięcia trzeba się pozbyć jak najszybciej – czyli przewlekłych stanów zapalnych oraz endometriozy, gdyż mogą one znacznie utrudnić zajście w ciążę albo spowodować poronienia nawykowe.
POWRÓT*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.
Oceniono na 5 gwiazdki z 1 oddanych głosów.