Dziewanna wielkokwiatowa - działanie i zastosowanie

Czytanie lektora:

Zielone leki - Dziewanna wielkokwiatowa (Dziewanna lekarska) -  (Verbascum thapsiforme)

Zastosowanie oraz działanie lecznicze:

dermatolog dziewanna ziolaDziewanna to roślina, która ze względu na swoje właściwości, jest bardzo wysoko ceniona w fitoterapii  i może być stosowana, jako środek pomocniczy, przy różnorodnych, dolegliwościach zdrowotnych.

Uważa się, iż dziewanna ma działanie uśmierzające, zmiękczające, łagodzące oraz ściągające i dlatego jest pożyteczna w leczeniu krwawienia zarówno z płuc (w przypadku gruźlicy) jak i z jelit. Kwiaty dziewanny, dzięki zawartości saponin zwiększają wytwarzanie śluzu w drogach oddechowych, ułatwiając jego odkrztuszanie. Ponadto, dziewanna zawiera dość dużą ilość polisacharydów (śluzów naturalnych, nie mylić ze śluzami wydzielanymi przez organizm ludzki), mających właściwości powlekające, co jest z powodzeniem wykorzystywane do ochrony błony śluzowej dróg oddechowych przed bodźcami drażniącymi. Ze względu na powyżej opisane działania kwiat dziewanny najszersze zastosowanie ma przy przeziębieniach przebiegających z chrypką, uporczywym kaszlem (suchym - osłania podrażnioną błonę śluzową i mokrym - pomaga odkrztuszać wydzielinę).

Badania wykazały również, iż dziewanna wykazuje niewielkie działanie przeciwwirusowe, dlatego herbatkę z dziewanny, można popijać w czasie grypy. Dziewannę stosuje się również jako środek osłaniający przy zapaleniu żołądka i jelit.  Zewnętrznie stosuje się odwary przygotowane z tej rośliny min. do płukania gardła i jamy ustnej w anginie i przy przeziębieniu. Dziewanna drobnokwiatowa świetnie nadaje się do stosowania zewnętrznego, w formie okładów, na owrzodzenia skórne, rany, poparzenia słoneczne, ogólne oparzenia oraz hemoroidy.

pulmonolog dziewanna drobnokwiatowa ziolaDziewanna lekarska bardzo dobrze  łączy się z innymi ziołami,  posiadającymi właściwości wykrztuśne, np. podbiałem pospolitym lub tymiankiem. Stosowane zewnętrznie, zioło to jest świetnym środkiem zmiękczającym oraz pomagającym w szybszym gojeniu się ran. W niektórych krajach kwiaty dziewanny  namaczane są w oliwce, a otrzymany olej jest stosowany jako środek leczniczy podczas infekcji ucha oraz na hemoroidy. Do innych zastosowań dziewanny drobnokwiatowej należy używanie jej przy leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, jako środka ułatwiającego odkrztuszanie, zalegającej wydzieliny płucnej.

Przemysł kosmetyczny znalazł zastosowanie dla kwiatów dziewanny jako składnika rozjaśniającego włosy i nadającego im połysk. Zastosowana na włosy, dzięki zawartej w niej wysokiej zawartości krzemu, wspomaga leczenie łupieżu oraz hamuje wypadanie włosów wzmacniając cebulki włosowe. Efekty takie otrzymuje się przy stosowaniu zarówno zewnętrznym jak i wewnętrznym. Ocet z dziewanny nadaje włosom połysk i miękkość.

Ze względu na brak badań dotyczących stosowania, nie zaleca się podawania preparatów z dziewanny drobnokwiatowej dzieciom poniżej 12 roku życia, kobietom w ciąży oraz w czasie karmienia piersią.

Przed zastosowaniem preparatu ziołowego, należy sprawdzić jego datę ważności. Zalecamy przechowywanie ziół w miejscach niedostępnych dla dzieci , w zamkniętych opisanych  pojemnikach, bez dostępu świtała słonecznego, suchych i nienarażonych na wahania temperatury. Preparaty należy stosować według zaleceń umieszczonych na opakowaniach i nie przekraczać zaleconych dawek.

W przypadku zaobserwowania objawów alergicznych, zalecamy natychmiastowe odstawienie preparatu i jak najszybszą konsultację z lekarzem. Przy stosowaniu jakichkolwiek terapii naturalnych, prosimy o zachowanie umiaru, a w przypadku dłuższego przyjmowania preparatów ziołowych, o powiadomienie o tym lekarza prowadzącego.

Najważniejszą zasadą, o której zawsze Państwo musicie pamiętać jest to, iż wszystko jest lekarstwem i wszystko jest trucizną. Ważna jest dawka!

Tagi:

dziewanna wielkokwiatowa, jelita, okład, skóra, hemoroidy, kaszel, włosy

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,8 gwiazdki z 99 oddanych głosów.

<