Badanie PSA - kiedy należy je wykonać?

Czytanie lektora:

PSAChoroby gruczołu krokowego stają się coraz powszechniejszymi schorzeniami - co drugi mężczyzna po 50 roku życia ma problemy z prostatą.

Antygen specyficzny dla prostaty (ang. Prostate Specific Antygen, PSA) jest to białko wytwarzane wyłącznie przez komórki prostaty. Proste badanie krwi pozwala zmierzyć stężenie PSA w surowicy, co ułatwia wykrycie schorzeń prostaty, w tym najgroźniejszego z nich – raka prostaty.

Badanie PSA to doskonały sposób na wykrycie raka prostaty w bardzo wczesnej fazie, jeszcze przed pojawieniem się objawów. Na stężenie PSA wpływa obecność chorób prostaty – raka, gruczolaka, łagodnego przerostu bądź zapalenia. Ponadto większe ilości mogą być wykryte np. po stosunku seksualnym, po cewnikowaniu pęcherza moczowego, po cystoskopii, po leczeniu elektroresekcyjnym,  po badaniu per rectum (przez odbyt).

Każdy mężczyzna po 50- tym roku życia powinien wykonywać badanie PSA raz do roku, najlepiej łącznie z badaniem per rectum przeprowadzonym przez lekarza urologa.

Niepokojące objawy, które mogą świadczyć  o problemach z prostatą, to:

  • częstsze niż zwykle oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy,
  • nagłe parcia na mocz,
  • trudności z oddawaniem moczu.

androlog warszawaNiezależnie jednak od tego, czy objawy występują czy nie, wskazane jest, aby każdy mężczyzna systematycznie poddawał się oznaczeniom PSA w surowicy. Do zbadania poziomu PSA, będącego markerem prostaty wystarczy jedynie próbka krwi pobrana tak, jak do rutynowych badań. Zwiększone stężenie poziomu PSA w surowicy stwierdza się głównie w przypadku raka prostaty, w stanach zapalnych lub rozroście łagodnym narządu. U  mężczyzn, którzy są obciążeni rodzinnie, taką profilaktykę należy wprowadzić od 40-go roku życia. Badania prostaty kojarzą się mało przyjemnie, jednak doświadczony lekarz urolog, potrafi sprawić aby nie były bolesne, ani nie naruszały poczucia godności i intymności pacjenta.

Normy PSA zmieniają się wraz z wiekiem, ale generalnie wynik nie powinien przekraczać 4 mg/ml. Wzrost stężenia PSA we krwi jest ostrzeżeniem, że w prostacie może rozwijać się rak, nawet jeśli guz jest tak mały, że trudno go wykryć w czasie badania przez odbyt. W diagnostyce prostaty lekarz urolog zwykle zleca dodatkowo wykonanie badania USG, a w sytuacjach wątpliwych, także biopsji stercza.

Tagi:

badanie PSA, gruczoł krokowy, prostata, rak prostaty, biopsja stercza

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,8 gwiazdki z 12 oddanych głosów.

<