Zabieg usunięcia stulejki - prywatne gabinety lekarzy w Warszawie

stulekkaStulejka (phimosis) to wrodzone lub nabyte zwężenie napletka uniemożliwiające lub utrudniające jego odprowadzenie do poziomu rowka zażołędnego.  Za stulejkę uważa się również  sytuację, w której napletek pozwala się odprowadzić do rowka zażołędnego, lecz  w trakcie wzwodu powoduje ucisk i ból prącia. Stulejka nabyta, najczęściej związana jest z nawrotowymi stanami zapalnymi napletka lub jego mikrourazami, często występuje u pacjentów leczonych z powodu cukrzycy.  Powikłaniami nieleczonej stulejki mogą być: zaburzenia erekcji, trudności w mikcji, całkowite zatrzymanie moczu, nawrotowe infekcje, wystąpienie raka prącia.

Leczenie stulejki polega na operacyjnym częściowym lub całkowitym usunięciu napletka.  Kwalifikacja do operacji obejmuje badanie lekarskie, szczegółową rozmowę z lekarzem urologiem oraz wykonanie badań krwi. Operacja stulejki przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, a czas jego trwania wynosi zazwyczaj około 45-60 minut.  W przypadku współistnienia krótkiego wędzidełka w trakcie zabiegu wykonuje się jednoczasowo jego plastykę. Zabieg usunięcia napletka jest uważany za bezpieczny, możliwe są jednak rzadko występujące powikłania takie jak krwiak, krwawienie z rany, infekcje.

Po zabiegu operacyjnym na kilka dni pozostawia się opatrunek umożliwiający swobodne oddawanie moczu. Wskazana jest abstynencja seksualna przez 4-6 tygodni. W pierwszych tygodniach po operacji pacjenci mogą zgłaszać nieprzyjemne odczucia związane z ocieraniem się żołędzi o bieliznę. Nadwrażliwość żołędzi jest związana z długo nieleczoną stulejką. Dyskomfort ustępuje samoistnie, a w okresie przejściowym można stosować preparaty natłuszczające w celu zmniejszenia nieprzyjemnych doznań (np. kremy glicerynowe, alantan itp.).

FAQ

  • Czy golenie włosów łonowych jest zalecane? Tak, ułatwia zmianę opatrunku, zmniejsza dolegliwości związane z zdejmowaniem plastrów oraz ułatwia higienę.
  • Czy  przy częściowym usunięciu napletka stulejka może nawrócić? Tak, może ponownie wystąpić  nawet w 15-25%.
  • Jak wygląda znieczulenie i czy jest bolesne? Lekarz znieczula prącie podając w jego podstawę bardzo cienka igłą lek znieczulający. W trakcie samego zabiegu pacjent czuje dotyk lecz nie czuje dolegliwości bólowych.
  • Jakie szwy są stosowane? W trakcie zabiegu są stosowane wyłącznie szwy wchłanialne, które odpadają po 7-14 dniach.
  • Ile wizyt muszę mieć po operacji? Zazwyczaj lekarz urolog umawia jedną lub dwie wizyty kontrolne po zabiegu, w zależności od szybkości gojenia się obszaru pozabiegowego.

 

Lekarze wykonujący:

  • dr n.med. Sławomir Poletajew - Urolog
  • lek. Tomasz Mutrynowski - Urolog

Cena*

3100 PLN

Tagi:

stulejka, napletek

* Cena usługi może ulec zmianie. Zamieszczony w serwisie cennik nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.

<