Markery nowotworowe jako badanie profilaktyczne po 40-tym roku życia

Czytanie lektora:


markery nowotworoweMarkery nowotworowe jako badanie profilaktyczne po 40-tym roku życia

Z badań wynika, że chorobą, której najbardziej boją się Polacy jest nowotwór. Statystyki mówią, że największa zachorowalność związana jest z nowotworem piersi, szyjki macicy i płuc. Nie ma co ukrywać, na nowotwory corocznie umiera ok. 100 tys. Polaków. Dlaczego jest to tak duża liczba?

Profilaktyka nowotworowa rozwija się bardzo powoli. Osoby, które miały w swojej rodzinie kogoś, kto miał raka często obawiają się pójścia do lekarza. Dlatego też, bardzo duża liczba osób, które dowiadują się o swojej chorobie, dowiaduje się o niej zbyt późno.

Osoby po 40-tym roku życia, jak i te które w swojej rodzinie mają przypadki zachorowań, powinny wykonać badanie wykrywające markery nowotworowe.

Jak przeprowadzić badanie?

Aby dowiedzieć się w jakiej kondycji jest nasz organizm należy wykonać badanie krwi. Markery nowotworowe to substancje patologiczne, które w dużym stężeniu świadczą o chorobie nowotworowej u pacjenta. Bardzo ważnym jest, aby osoby szczególnie po 40-tym roku życia wykonały je profilaktycznie.

Markery nowotworowe obecne we krwi w dużym stężeniu nie zawsze muszą oznaczać nowotwór – równie dobrze mogą to być stany zapalne. W dojrzałym wieku nie należy jednak zaniedbywać profilaktyki. Osoby po 40-tce powinny wykonać markery, które pomogą określić czy ich stężenie we krwi nie jest zbyt wysokie. Profilaktyka nowotworowa związana jest z wcześniejszym wykryciem nowotworu: u kobiet – piersi, szyjki macicy, oraz u mężczyzn – płuc, prostaty czy jelita grubego.

Profilaktyka nowotworowa jest znacząca, gdyż wczesne wykrycie choroby zwiększa szanse na wyleczenie. Dbajmy o siebie, a tym samym również o swoich bliskich!

Tagi:

markery nowotworowe, badanie krwi, nowotwór

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 7 oddanych głosów.

<