Choroby dwunastnicy - refluks, wrzody, nowotwory

Czytanie lektora:

dwunastnicaDwunastnica to narząd, który bezpośrednio sąsiaduje z żołądkiem, trzustką oraz wątrobą i stanowi pierwszy odcinek jelita cienkiego. W tym niezwykle ważnym narządzie zachodzą procesy trawienne oraz absorpcja składników odżywczych z pożywienia.

Najczęstsze choroby dwunastnicy to:

- refluks dwunastniczo-żołądkowy - to bardzo często występujące, czynnościowe zaburzenie  przewodu pokarmowego. Zasadowa zawartość dwunastnicy wymieszana z solami kwasów żółciowych nie przemieszcza się do jelita cienkiego, lecz cofa się do żołądka. W żołądku miesza się z kwasami trawiennymi i działa mocno drażniąco na śluzówkę tego narządu. Charakterystyczne objawy to bóle nadbrzusza, którym towarzyszą wymioty z zawartością żółci. Diagnozy dokonuje się na podstawie gastroskopii. Refluks dwunastniczo-żołądkowy leczy się zazwyczaj, lekami przyspieszającymi perystaltykę przewodu pokarmowego, hamującymi wydzielanie soków żołądkowych oraz zobojętniającymi sole kwasów żółciowych.

- stan zapalny dwunastnicy – jest stanem bezpośrednio poprzedzającym wrzody na dwunastnicy. Objawami zwykle są nagłe i dość ostre bóle nadbrzusza, czasem promieniujące w kierunku kręgosłupa. Rozpoznania dokonuje się na podstawie gastroskopii. W terapii najważniejsza jest lekkostrawna, profesjonalnie skomponowana dieta, umożliwiająca odbudowę uszkodzonej błony śluzowej. Istotne jest także całkowita rezygnacja z używek (alkohol, papierosy, kawa) oraz stosowanie leków hamujących wydzielanie soków żołądkowych lub zobojętniających kwas solny.

- wrzody na dwunastnicy - zwykle umiejscawiają się w opuszce dwunastnicy, czyli części położonej najbliżej żołądka. Choroba nasila się w okresach spadku nastroju i osłabienia organizmu. Objawami są ostre bóle w nadbrzuszu pojawiające się ok. 2 godziny po posiłku. Wrzody często dają o sobie znać w nocy. Są to tzw. bóle głodowe. Chorzy często uskarżają się na wymioty, mdłości oraz zgagę. Diagnozę stawia się  na podstawie gastroskopii. W 70 % przypadków za wrzody na dwunastnicy, odpowiada zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Jej obecność w przewodzie pokarmowym potwierdzić można  nieinwazyjnym testem oddechowym. Najdokładniejszą metodą diagnostyczną jest jednak badanie histopatologiczne wycinka błony śluzowej, zwykle pobierane podczas badania gastroskopii. Lekarz gastrolog zwykle przepisuje leki hamujące wydzielanie soków żołądkowych i antybiotyki. Pacjent musi też dostosować się do zaleceń i zmienić sposób odżywiania na lekkostrawny i zrezygnować z używek. Niestosowanie się do zaleconego leczenia może grozić perforacją wrzodu. W takich przypadkach następuje wylanie się zawartości żołądka do jamy otrzewnowej – jest to tzw. ostre zapalenie otrzewnej. Wówczas  szybka operacja chirurgiczna, staje się jedynym sposobem skutecznego leczenia. Perforacja wrzodu dwunastnicy, często wiąże się z zagrożeniem życia pacjenta.

- nowotwory dwunastnicy – są diagnozowane o wiele rzadziej niż np. rak żołądka czy jelita grubego. Charakterystyczne objawy związane z rakiem dwunastnicy to: ból brzucha, chudnięcie, krwawienie z przewodu pokarmowego, nudności, wymioty. Podobne objawy występują w wielu innych schorzeniach układu pokarmowego, dlatego bardzo często rak dwunastnicy jest diagnozowany w późnym stadium. Nowotwór dwunastnicy leczy się  operacyjnie ,usuwając zmienioną chorobowo część narządu, w wielu przypadkach dodatkowo stosuje się chemioterapię.

 

Tagi:

dwunastnica, refluks, wrzody, helicobacter pylori, otrzewna

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,3 gwiazdki z 53 oddanych głosów.

<