Fiberoskopia

Fiberoskopia (endoskopia giętka) to badanie badanie endoskopowe, polegające na wprowadzeniu endoskopu (długiego i cienkiego przyrządu optycznego z minikamerą umożliwiającą obserwację wewnętrznych ścian ciała na ekranie monitora) przez krtań, jamę ustną, bądź nos w celu obserwacji narządów na monitorze komputera.
Jest to badanie całkowicie bezbolesne, a jego zaletą jest możliwość dokładnej oceny badanych narządów (jam nosa, nosogardła, gardła środkowego i dolnego oraz krtani).
Nagranie w postaci filmu lub zdjęć jest rejestrowane cyfrowo, które można wielokrotnie odtwarzać. Endoskopowe badania laryngologiczne pozwalają na dokładną ocenę anatomii i funkcji krtani (laryngoskopia lupowa), dokładną ocenę błony bębenkowej (endoskopia ucha), dokładną ocenę jamy nosowej oraz okolic ujść zatok przynosowych (endoskopia nosa i zatok). W celu zmniejszenia zmniejszenia ryzyka odruchów wymiotnych u dzieci zaleca się być na czczo ok 1-2 godziny przed badaniem. Dziecko powinno być bez intensywnego kataru.
Badanie należy wykonać ok. 2 tyg. po infekcji.

Obecnie brak komentarzy

Komentowanie jest zablokowane.