- ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
- pn.-pt.: 8:00-20:00, sob. 8:00-14:00
- (Rejestracja tel. pn.-pt. 7:00-20:00, sob. 8:00-16:00)
Transplantologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się przeszczepianiem komórek, tkanek i narządów ludzkich.
Transplantat, inaczej nazywany przeszczepem, pobiera się od dawcy i przeszczepia się chirurgicznie do organizmu biorcy. Zabiegi transplantologiczne (autogeniczne, izogeniczne, allogeniczne, ksenogeniczne) dotyczą w głównej mierze przeszczepów komórek i tkanek, takich jak: skóra, rogówka, kości, a także narządów, np. serce, nerka, płuco, wątroba, jelito i inne.
Są to bardzo skomplikowane i pracochłonne zabiegi z ryzykiem odrzucenia przeszczepu, czyli sytuacji, gdy przeszczep jest zwalczany przez organizm jako ciało obce. Zdarza się również, chociaż rzadko, że przeszczep zwraca się przeciw biorcy i stara się go zniszczyć. Taka reakcja jest nazywana chorobą przeszczepu przeciw gospodarzowi.
Jak podkreślają chirurdzy, wykonywanie zawodu transplantologa klinicznego nie należy do łatwych nie tylko ze względu na wysoki wymiar trudności samych zabiegów transplantologicznych.
Kwalifikacja specjalisty transplantologa klinicznego zawiera wiele dodatkowych zadań i obowiązków, np.: przygotowanie i leczenie chorych w bezpośrednim i odległym okresie transplantologii, interpretacja i ocena wyników badań, które są niezbędne do przeprowadzenia udanej transplantacji, współuczestnictwo w kształtowaniu prawnej sytuacji dotyczącej bezpośrednio transplantologii, podejmowanie działań na rzecz promocji zdrowia w tym zakresie, a nawet utrzymywanie dobrego kontaktu z rodziną chorego w celu ich pomocy i współpracy dla potrzeb i możliwych następstw leczenia, jak również wsparcia moralnego pacjenta.
Dobry - najlepszy - Transplantolog kliniczny Alfa-Lek Warszawa!
tel. 22 826 45 02; kom. 606 516 080; tel. 22 826 23 10