Choroby układu moczowego

 • Cukrzyca

  Cukrzyca, przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością narządów - oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych

 • Do urologa czy nefrologa?

  Do urologa czy nefrologa? Lekarze obu specjalizacji zajmują się leczeniem układu moczowego. Którego specjalistę wybrać w danym przypadku?

 • Kamica nerkowa - objawy i leczenie

  Kamica nerkowa jest schorzeniem układu moczowego polegającym na odkładaniu się nierozpuszczalnych złogów i kamieni w drogach moczowych. Zdiagnozowanie kamicy nerkowej następuje po przeprowadzeniu podstawowych badań obrazowych.

 • Krew w moczu – krwiomocz a krwinkomocz

  Krew w moczu – krwiomocz a krwinkomocz. Krew w moczu to z pewnością najbardziej niepokojący objaw ze strony układu moczowego. Krwiomocz lub krwinkomocz może pojawić się w różnych okolicznościach, nigdy nie należy go lekceważyć.

 • Nerki - filtr naszego ciała

  Nerki - filtr naszego ciała. Zdrowo funkcjonujące nerki oznaczają zdrowe włosy oraz mocne kości, gdyż ich praca wpływa na funkcjonowanie innych narządów oraz na produkcję hormonów.

 • Obrzęki nóg (opuchlizna) – o czym to może świadczyć?

  Opuchnięte kostki nie pozwalają Ci wsunąć butów na stopę? Obrzęk nogi lub obrzęk stopy to opuchlizna, która jest ważnym sygnałem dawanym przez nasz organizm, gdy dzieje się w nim coś niedobrego - nie należy bagatelizować takich objawów i niezwłocznie spra

 • Odmiedniczkowe zapalenie nerek

  Odmiedniczkowe zapalenie nerek. Dominującym objawem jest nagły i ostry ból w okolicy lędźwiowej, który potrafi promieniować aż do pachwiny. Dodatkowo pojawiają się osłabienie, gorączka, bóle brzucha, nudności, wymioty, ból podczas oddawania moczu, częstom

 • Zapalenie cewki moczowej – objawy i leczenie

  Zapalenie cewki moczowej – objawy i leczenie. Stan zapalny cewki moczowej to przykra dolegliwość dolnego odcinka dróg moczowych, wywoływana poprzez rozmaite czynniki, przeważnie przenoszone drogą płciową.

 • Zapalenie pęcherza moczowego

  Zapalenie pęcherza moczowego. Infekcję wywołują bakterie Escherichia coli, pałeczki okrężnicy, drobnoustroje przenoszone drogą płciową, chlamydie. Nieleczone zakażenie pęcherza moczowego może zainfekować nerki i wywołać odmiedniczkowe zapalenie nerek.

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.