Choroby układu moczowego

Choroby układu moczowego dotyczą struktur anatomicznych, które są zaangażowane w produkcję, transport, przechowywanie i wydalanie moczu z organizmu. Obejmują one narządy takie jak nerki, pęcherz moczowy, cewki moczowe oraz moczowody.

Sortowanie artykułów:

 • po tytule
 • po ocenie
 • po popularności
 • Ból brzucha z prawej strony

  Uporczywy ból zlokalizowany z prawej strony brzucha w większości przypadków świadczy o poważnych chorobach układu pokarmowego oraz rozrodczego i nie należy go bagatelizować. Może być też oznaką chorób toczących się poza obrębem jamy brzusznej i sygnalizow

  Oceniono na 4,9 z 17 oddanych głosów.
 • Cholestaza - przyczyny, objawy, leczenie

  Cholestaza, czyli inaczej zastój żółci, pojawia się wówczas, gdy dochodzi do zablokowania przepływu żółci, która " wytwarzana przez komórki wątroby " niezbędna jest do trawienia pokarmów, zwłaszcza tłuszczów, oraz do przyswajania witamin rozpuszczalnych w

  Oceniono na 4,5 z 29 oddanych głosów.
 • Cukrzyca

  Cukrzyca, przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością narządów - oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych

  Oceniono na 5 z 9 oddanych głosów.
 • Cystoskopia - co trzeba wiedzieć o tym badaniu?

  Badanie cystoskopowe jest zlecane przez lekarza urologa. Istnieje sporo wskazań do jego wykonania, gdyż znacząco przyśpiesza ono diagnostykę różnych schorzeń atakujących nasz układ moczowy.

  Oceniono na 4,7 z 7 oddanych głosów.
 • Do urologa czy nefrologa?

  Do urologa czy nefrologa? Lekarze obu specjalizacji zajmują się leczeniem układu moczowego. Którego specjalistę wybrać w danym przypadku?

  Oceniono na 4,4 z 76 oddanych głosów.
 • Kamica nerkowa - objawy i leczenie

  Kamica nerkowa jest schorzeniem układu moczowego polegającym na odkładaniu się nierozpuszczalnych złogów i kamieni w drogach moczowych. Zdiagnozowanie kamicy nerkowej następuje po przeprowadzeniu podstawowych badań obrazowych.

  Oceniono na 4,9 z 13 oddanych głosów.
 • Krew w moczu - krwiomocz a krwinkomocz

  Krew w moczu - krwiomocz a krwinkomocz. Krew w moczu to z pewnością najbardziej niepokojący objaw ze strony układu moczowego. Krwiomocz lub krwinkomocz może pojawić się w różnych okolicznościach, nigdy nie należy go lekceważyć.

  Oceniono na 4,5 z 6 oddanych głosów.
 • Nerki - filtr naszego ciała

  Nerki - filtr naszego ciała. Zdrowo funkcjonujące nerki oznaczają zdrowe włosy oraz mocne kości, gdyż ich praca wpływa na funkcjonowanie innych narządów oraz na produkcję hormonów.

  Oceniono na 4,7 z 3 oddanych głosów.
 • Nietrzymanie moczu (mieszane) - przyczyny, objawy, leczenie

  Mieszane nietrzymanie moczu łączy w sobie wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz nietrzymanie moczu z pacia (inaczej też: naglące nietrzymanie moczu), a zatem charakteryzuje się mimowolnym wyciekiem moczu, któremu towarzyszy uczucie nagłego parcia, a także wyc

  Oceniono na 4 z 3 oddanych głosów.
 • Obrzęki nóg (opuchlizna) - o czym to może świadczyć?

  Obrzęki nóg, obrzęk stóp, opuchlizna - należy udać się do lekarza, gdy ból nasila się podczas umiarkowanych czynności, oraz gdy obrzęk towarzyszy nam w nocy lub podczas odpoczynku

  Oceniono na 4,5 z 464 oddanych głosów.
 • Odmiedniczkowe zapalenie nerek

  Odmiedniczkowe zapalenie nerek. Dominującym objawem jest nagły i ostry ból w okolicy lędźwiowej, który potrafi promieniować aż do pachwiny. Dodatkowo pojawiają się osłabienie, gorączka, bóle brzucha, nudności, wymioty, ból podczas oddawania moczu, częstom

  Oceniono na 5 z 8 oddanych głosów.
 • Zapalenie cewki moczowej - objawy i leczenie

  Zapalenie cewki moczowej - objawy i leczenie. Stan zapalny cewki moczowej to przykra dolegliwość dolnego odcinka dróg moczowych, wywoływana poprzez rozmaite czynniki, przeważnie przenoszone drogą płciową.

  Oceniono na 4 z 31 oddanych głosów.
 • Zapalenie pęcherza moczowego

  Zapalenie pęcherza moczowego. Infekcję wywołują bakterie Escherichia coli, pałeczki okrężnicy, drobnoustroje przenoszone drogą płciową, chlamydie. Nieleczone zakażenie pęcherza moczowego może zainfekować nerki i wywołać odmiedniczkowe zapalenie nerek.

  Oceniono na 4,2 z 6 oddanych głosów.

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

<