Kamica nerkowa - objawy i leczenie

Czytanie lektora:

kamienie nerkoweKamica nerkowa jest schorzeniem układu moczowego polegającym na odkładaniu się nierozpuszczalnych złogów i kamieni w drogach moczowych.

U osoby, która choruje na kamicę nerkową zaburzeniu ulegają procesy hamujące tworzenie kryształów. Bywają też wynikiem niedoleczonych infekcji, które przekształcają się w postać przewlekłą. Kamienie powstają, kiedy organizm wydala nadmierne ilości wapnia, szczawianów lub kwasu moczowego, lub gdy przez długi czas utrzymuje się zakażenie dróg moczowych. Podłożem kamicy cystynowej jest z kolei  wada wrodzona.

Przyczyn kamicy trzeba szukać przede wszystkim w zbyt małej ilości wypijanych płynów. Dieta która jest bogata w białko i minerały, a także niektóre leki  oraz schorzenia sprzyjają powstawaniu kamieni. Przyczyną złogów może być utrudniony odpływ moczu wywołany zwężeniem moczowodu lub przerostem prostaty. Rozwojowi  kamicy sprzyjają też niektóre choroby, zwłaszcza nadczynność przytarczyc i dna moczanowa, przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy D i wapnia, niewłaściwa dieta, niektórych przypadkach także bakteryjne zakażenie nerek.kamica

Objawy kamicy nerkowej, to między innymi:

  • kolka nerkowa - nagły, ostry i bardzo silny ból, który pojawia się w okolicy lędźwiowej, promieniujący do podbrzusza i uda,
  • gorączka, dreszcze - występują, gdy następstwem kamicy nerkowej jest zakażenie nerek i rozwój infekcji. Ten objaw wymaga pilnej interwencji lekarza urologa,
  • częste parcie na pęcherz i  towarzyszący mu ból w okolicy lędźwiowej,
  • mocz zabarwiony krwią,
  • tępe bóle pleców - mogą się pojawić, gdy miedniczki i kielichy nerkowe wypełniają kamienie znacznych rozmiarów. Ten objaw bywa mylnie przypisywany chorobom kręgosłupa.

Zdiagnozowanie kamicy nerkowej następuje po przeprowadzeniu podstawowych badań obrazowych. Lekarz urolog, zleca wykonanie USG układu moczowego, pozwalające odkryć umiejscowienie kamieni i złogów. Dokładniejsza jest tomografia komputerowa, pokazująca nie tylko umiejscowienie, ale także doprecyzowuje wielkość kamieni. Jedną z możliwości zdiagnozowania kamicy jest także wykonanie urografii (rentgen dróg moczowych po podaniu kontrastu) oraz RTG jamy brzusznej. Kluczowym badaniem dla rozpoznania kamicy nerkowej jest pobranie próbki moczu.

Leczenie profilaktyczno – zachowawcze polega na podawaniu leków i podejmowaniu działań nieoperacyjnych mających na celu zniesienie objawów kamicy nerkowej i samodzielne wydalenie złogu lub jego rozpuszczenie. Inna metoda leczenia, to kruszenie kamieni zewnątrzustrojwą falą ultradźwiękową, która jest najmniej inwazyjną metodą leczenia kamicy. W przypadkach bardzo ciężkich stosuje się leczenie operacyjne endoskopowe i laparoskopowe.

Tagi:

nerki, kamica nerkowa, kolka, ból pleców

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,9 gwiazdki z 13 oddanych głosów.

<