Genetyk kliniczny - prywatne gabinety lekarzy w Warszawie

Lekarz Dni i godziny przyjęć * Cena * / Umów wizytę
Imię i Nazwisko Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota
od 10:00
do 12:00
SPRAWDŹ CENĘ UMÓW WIZYTĘ TELEFONICZNIE UMÓW WIZYTĘ ONLINE

* Cena wizyty i godziny przyjęć mogą ulec zmianie. Zamieszczony w serwisie cennik nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Genetyk kliniczny

Porada lekarza genetyka przydatna jest wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z problemem zdrowotnym, który wydaje się nam wrodzony, niezależnie od tego czy występował w naszej rodzinie już wcześniej czy też pojawił się po raz pierwszy. Dzięki poradzie genetycznej osoba chora lub jej najbliższa rodzina mogą dowiedzieć się co jest przyczyną ewentualnej choroby, jaki jest jej przebieg i czy może wystąpić u kolejnych dzieci w rodzinie. Porada genetyczna pozwala również wykluczyć genetyczną przyczynę problemów z posiadaniem dziecka a także ocenić ryzyko wystąpienia wrodzonych chorób u potomstwa.

Konsultacja genetyczna rozpoczyna się od zebrania informacji dotyczących konkretnego problemu zdrowotnego a także ewentualnych dziedzicznych chorób w rodzinie (rysowane jest drzewo genealogiczne). W niektórych przypadkach można od razu wyjaśnić problem i zakończyć spotkanie. Bardzo często jednak potrzebne są dodatkowe badania genetyczne. W takiej sytuacji osoba konsultowana jest zapoznawana z możliwościami wykonania potrzebnych testów a podsumowanie konsultacji ma miejsce podczas kolejnego spotkania.

Konsultacja może być przydatna w następujących sytuacjach:

 • Obecność u konsultowanej osoby lub w jej rodzinie wad wrodzonych (np. wada serca) lub nieprawidłowości chromosomowych (np. zespół Downa)
 • Obecność lub podejrzenie wrodzonej choroby (np. choroby neurologiczne, choroby mięśni, układu kostno-stawowego, skóry, serca, wątroby, nerek, zaburzenia krzepnięcia, choroby metaboliczne, niepełnosprawność intelektualna, autyzm)
 • Nawracające poronienia, diagnostyka prenatalna, planowanie ciąży z wykorzystaniem metody „in vitro”
 • Częste występowanie nowotworów w rodzinie lub podejrzenie zwiększonego ryzyka nowotworu u osoby konsultowanej.

Ilość informacji uzyskanych w trakcie porady genetycznej bywa bardzo duża a poruszane problemy są niejednokrotnie bardzo skomplikowane. Dlatego też porada  kończy się wystawieniem pisemnej opinii genetycznej podsumowującej dostępne dane (w tym wyniki wykonanych badań), opisującej objawy i przebieg zdiagnozowanej choroby oraz ryzyko jej wystąpienia u innych członków rodziny.


 • cukrzyca

  Cukrzyca

  Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią, tj. podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń...

  .

  zdrowie zycie

  Zdrowy styl życia - co to oznacza?

  Stan braku choroby i niedołęstwa, ale też stan dobrego fizycznego, psychicznego i społecznego samopoczucia" - tak Światowa Organizacja Zdrowia definiuje zdrowy styl życia. To on odpowiada za jakość naszego zdrowia, a tym samym - profilaktykę groźnych chorób tj. miażdżyca, cukrzyca, zawał...

  .

  Masaż leczniczy kręgosłupa

  Masaż leczniczy kręgosłupa

  Masaż leczniczy jest często wykonywanym zabiegiem rehabilitacyjnym, polegającym na fizycznym oddziaływania na organizm pacjenta, za pomocą bodźców mechanicznych. Potrzeba wykonania takiego zabiegu pojawia się wówczas, gdy zespolone z nim mięśnie lub więzadła przestają spełniać...

  .

Zobacz w powiększeniu

Wirtualna wycieczka on-line

×

Aktualnie brak video porad w tej specjalizacji.