Choroby towarzyszące cukrzycy

Czytanie lektora:

Cukrzyca jest chorobą bardzo złożoną i przeważnie współistnieją razem z nią inne choroby i powikłania. Cukrzyca i towarzysząca jej przewlekła hiperglikemia często też wywołują inne choroby (wtedy mówimy o powikłaniach cukrzycowych). Często bywa też tak, że czynniki ryzyka wywołujące cukrzycę, wywołują także inną chorobę.

Dotyczy to przeważnie przypadku cukrzycy typu 1 oraz chorób autoimmunologicznych, ale też niewłaściwej diety (otyłości) i niezdrowego trybu życia, które mogą doprowadzić do cukrzycy typu 2. Niekiedy cukrzyca powstaje, jako choroba towarzysząca w odpowiedzi na inne już istniejące choroby, np. otłuszczenie niealkoholowe wątroby, albo tzw. zespół metaboliczny. Istnieją również choroby, które pojawiają się znacznie częściej u pacjentów wtedy, gdy zaistnieje cukrzyca, niż jako samodzielnie występująca choroba, np. zespół Cuschinga.

Cukrzyca typu 1 jest wywoływana przez genetyczny błąd w układzie autoimmunologicznym. Oznacza to autoagresję organizmu w kierunku komórek trzustki. Może w takiej sytuacji wystąpić agresja na komórki innych organów wewnętrznych. Tym sposobem u osób chorych na cukrzycę typu 1 istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo zachorowania na inne choroby autoimmunologiczne, a mogą to być: choroba Hasimoto, celiakia, choroba Gravesa – Basedowa, autoimmunologiczne zapalenie wątroby, Choroba Addisona, Choroba Behceta, RZS, zapalenie stawów kręgosłupa (zesztywniające), łysienie plackowate, bielactwo, toczeń rumieniowy układowy.

Cukrzyca typu 2 jest bezpośrednio związana z insulinoodpornością i towarzyszy jej nadwaga. Na tym podłożu powstają takie choroby jak: choroba Parkinsona, dna moczanowa, choroba Alzhaimera, zespół policystycznych jajników, nadciśnienie, zwyrodnienie stawów, niealkoholowe otłuszczenie wątroby.

Są także takie choroby, które mogą wystąpić niezależnie od typu cukrzycy i są określane, jako powikłania cukrzycowe. Należą do nich: depresja, choroby nerek, stopa cukrzycowa, osteoporoza, choroby serca, zespół chronicznego zmęczenia, problemy jamy ustnej, zaćma, jaskra.

Tagi:

cukrzyca, przewlekła hiperglikemia, powikłania cukrzycowe

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 2 oddanych głosów.