PRAGNIENIE - wystawa fotografii w Alfa-Lek Lecznica Profesorsko-Ordynatorska 25-07-2015

Alfa-Lek Lecznica Profesorsko – Ordynatorska popiera działania Polskiej Akcji Humanitarnej. Wspierajac te wysiłki, specjalnie dla Państwa, przygotowaliśmy niecodzienne wydarzenie artystyczne:

 

Potrzeba wody w Sudanie. Wystawa fotografii Wojciecha Grzędzińskiego


Wojciech Grzędziński pracował jako etatowy fotoreporter dla „Super Ekspressu”, „Rzeczpospolitej” i „Dziennika” oraz jako stringer dla agencji. Na polu fotografii interesuje go człowiek zatopiony w życiu codziennym jak i postawiony wobec sytuacji ekstremalnych. Wielokrotnie nagradzany w polskich konkursach fotografii prasowej: Grand Press Photo, Newsreportaż, BZWBK Press Photo. W 2009 nagrodzony w konkursie World Press Photo, NPPA oraz nagrodą Visa D'or News 2009 Award za materiał przedstawiający konflikt w Gruzji w 2008 roku. W 2010 roku dostał dwie nagrody w Grand Press Photo za zdjęcia z Indonezji, a fotoreportaż z Sudanu Południowego dostał się do finału w kategorii fotoreportaż – życie codzienne.

Wystawa fotografii Wojciecha Grzędzińskiego

Sudan Południowy, jeden z najbiedniejszych rejonów świata. Ponad dwadzieścia lat wewnętrznej wojny między północą a południem Sudanu doszczętnie wyniszczyły infrastrukturę południa. Porozumienie pokojowe w 2005r. zagwarantowało Sudanowi Południowemu autonomię, a dla setek tysięcy uchodźców stało się szansą na powrót do swoich domów. Pustkowia, trawiaste przestrzenie, gdzieniegdzie poprzecinane ubitymi duktami. Życie wyznaczane jest tu przez przyrodę. To ona decyduje kto przeżyje kolejne miesiące, kiedy spadnie deszcz i kto będzie miał wodę. W miejscu gdzie temperatura w cieniu dochodzi do pięćdziesięciu stopni, a wilgotność bliska jest zeru, brak wody to wyrok śmierci. Jedno ujęcie wody przypada tu na około 1700 osób. Równo ustawione żółte baniaki w kilkunastometrowym rzędzie wskazują kolejność oczekiwania do studni. Kobiety dniami i nocami czekają, by nabrać dwudziestolitrowy baniak. Na jedną osobę przypada tu około sześć litrów wody dziennie. Często mniej. Musi to wystarczyć na gotowanie, picie, mycie. To jedna trzecia minimalnych potrzeb.

Brak wody to też brak higieny. Mieszanina pyłu i wyschniętych odchodów zwierzęcych unosząca się nad rozgrzaną ziemią sprawia, że najzwyklejsze zadrapanie często przeradza się w śmiertelną infekcję. Brak opieki zdrowotnej, skutkuje tym, że ten kto dożywa 50 lat uważany jest za starca. Jak mówi dr Murray Trubshaw z Lekarzy bez Granic „tu nie ma kobiety, która nie straciłaby dziecka”. A takie, które straciły nawet czwórkę nie są rzadkością. „Brak wody to główny problem ludzi w Sudanie” - dodaje Murray.

Wojciech Grzędziński

 

Sudan: portret kobiet. Wystawa fotografii Barta Pogody

 

Bart Pogoda — podróżnik i fotograf. Student prestiżowego Instytutu Twórczej Fotografii (ITF) 
w Opavie (Czeska Republika). Od 2000 roku odwiedził ponad 80 krajów. Interesują go miejsca i ludzie. Współpracuje z magazynem „VIVA!”, „Pani” i „Podróże”. Na co dzień pracuje jako fotograf reklamowy przy sesjach fotograficznych i produkcjach filmowych dla takich agencji jak Saatchi & Saatchi, G7, DDB. Członek agencji TheWideAngle.com i kolektywu www.un-posed.com. Oprócz fotografii podróżniczej i reportażowej realizuje także projekty multimedialne. Jego blog (www.bartpogoda.net) zaliczany jest do czołówki blogów podróżniczych w Polsce.

Wystawa fotografii Barta Pogody

W 2005 roku, w Sudanie Południowym po ponad dwudziestu latach wewnętrznej wojny, między północą a południem, zawarto porozumienie pokojowe, gwarantujące autonomię. Jednak długotrwała wojna doszczętnie wyniszczyła kraj. Ludzi mających za sobą traumatyczne przeżycia (utratę bliskich, sytuacje narażenia życia, wieloletnie egzystowanie w obozach dla uchodźców, konieczność ciągłych ucieczek) dotyka bieda, brak wszelkiej infrastruktury, brak funkcjonującej struktury państwowej. Konieczność zmagania się ze zrujnowaną okolicą oraz surowym klimatem skutkuje ciągłymi konfliktami etnicznymi. Mimo trudnych warunków życia i wynikających z nich wielu ciężkich codziennych obowiązków, kobiety w Sudanie są dumne, pewne siebie i aktywne w zabieganiu o poprawę jakości życia. Chętnie tworzą grupy, wspólnoty wioskowe, wybierają swoje liderki. Pytane o marzenia powtarzają: bezpieczeństwo, woda, dostęp do wiedzy.

Polska Akcja Humanitarna

 

Wystawę można zwiedzać: poniedziałek - piątek 8.00-19.00  sobota 9.00-15.00

Czas trwania ekspozycji: 25 lipca – 31 grudnia 2015


Serdecznie Zapraszamy


Powrót
<