Większość Polaków jest zakażona Helicobacter pylori 27-04-2016

Ocenia się, iż w Polsce 80% dorosłych i około 30% dzieci jest zakażonych bakterią Helicobacter pylori. Wywołuje ona wiele chorób przewodu pokarmowego, w tym wrzodów czy nowotworu żołądka.

Jest to bakteria o charakterystycznym spiralnym kształcie, posiadająca kilka rzęsek na jednym z końców, przy pomocy których porusza się i tym sposobem wnika w głąb błony śluzowej żołądka.

Niestety, układ immunologiczny człowieka nie jest w stanie wyeliminować tej groźnej bakterii z błony śluzowej żołądka, a konsekwencją braku terminowej diagnostyki i leczenia mogą być:

  • przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka
  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
  • dyspepsji
  • rak i chłoniaka typu MALT żołądka

Objawy zakażania bakterią Helicobacter pylori

W większości przypadków zakażenia bakterią H. pylori nie obserwuje się żadnych objawów infekcji. U nielicznej grupy osób bakteria może być przyczyną problemów żołądkowych, np.: częste „zgagi”, niestrawność, wzdęcia, dyskomfort lub ból w nadbrzuszu, nudności i wymioty, pogorszenie samopoczucia, jak również biegunka i inne objawy.

Diagnostyka Helicobacter pylori

Niestety niewielki odsetek nosicieli tej groźnej bakterii zdaje sobie sprawę z jej obecności. Wśród wielu różnych metod wykrywania zakażeń Helicobacter pylori, wykorzystuje się metody inwazyjne i nieinwazyjne.

  • Test oddechowy
  • Test ilościowy (IgG, IgA)
  • Helicobacter pylori w kale, antygen

Reasumując, zakażenie Helicobacter pylori jest bardzo powszechne, chociaż nie u wszystkich objawy tej infekcji występują. W związku z tym, jeśli któryś z wymienionych wyżej objawów tej choroby pojawia się, warto odpowiednio wcześnie udać się do lekarza gastroenterologa. Odpowiednia, celowana antybiotykoterapia, wraz z lekami osłonowymi umożliwia skuteczne wyleczenie.

Uwaga:

Powyższe informacje mają charakter poglądowy oraz edukacyjny. Nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji dotyczących leczenia lub innych procedur medycznych. Wyniki badań powinien interpretować lekarz.

l.p.Nazwa badania lub zabieguCena*
1. Helicobacter pylori IgA 30 PLN
2. Helicobacter pylori IgG 30 PLN
3. Helicobacter pylori w kale, antygen 50 PLN
4. Helicobacter pylori – test oddechowy 260 PLN

Powrót
<