Artykuły medyczne

 • Tabletka antykoncepcyjna – co musisz wiedzieć, zanim o nią poprosisz

  Od pewnego czasu zastanawiasz się, która z metod antykoncepcji będzie dla Ciebie najlepsza? Obawiasz się, czy tabletki nie spowodują nagłego przyrostu masy ciała? A może wolałabyś plastry, bo o nich nie trzeba pamiętać codziennie? Kobiety muszą zmierzyć się z wieloma pytaniami decydując się na stosowanie antykoncepcji – jednak wszystkiego dowiesz się na konsultacji w gabinecie ginekologicznym...

 • Torbiel jajnika – kiedy i jak leczyć?

  Torbiele jajnika to bardzo powszechnie występująca zmiana patologiczna, dotycząca kobiet w każdym wieku. Torbiele mogą być pojedyncze bądź mnogie, zlokalizowane w jednym bądź w obu jajnikach. Torbiel jajnika jest to workowaty twór wypełniony płynem, wielkości najczęściej od kilku do kilkunastu centymetrów rozwijający się w jajniku. Przeważnie nie powodują żadnych dolegliwości, a wykrywane są przypadkowo w trakcie badania USG.

 • Upławy – pierwszy sygnał , że coś się dzieje.

  Wydzielina z pochwy to normalny, zdrowy płyn fizjologiczny, niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego. Pochwa to elastyczny przewód pomiędzy przedsionkiem pochwy a wnętrzem ciała. Jest to przedsionek łączący środowisko zewnętrzne i znajdujący się wewnątrz ciała układ rozrodczy. Środowisko pH pochwy ma odczyn lekko kwasowy, a „dobre” bakterie – pałeczki kwasu mlekowego, znajdujące się w nim pomagają zapobiegać infekcjom. To za pomocą wydzieliny pochwa oczyszcza się i reguluje poziom ph. Natomiast wydzielina, która nie jest normalna może oznaczać infekcję albo poważniejszą chorobę.

 • Urologia

  Urologia pomimo, że jej początki sięgają starożytności jest specjalnością samodzielną dopiero począwszy od końca XIX wieku. Definicja: jest częścią chirurgii i nauką o przyczynach, patogenezie, rozpoznawaniu schorzeń chirurgicznych układu moczowo-płciowego u mężczyzn i moczowego, a także częściowo płciowego ( uroginekologia) u kobiet.

 • Wady wzroku

  Wzrok jest najważniejszym zmysłem u człowieka. Pozwala on na odbiór szerszego zakresu informacji napływających z otaczającego nas środowiska. Charakteryzuje się dużą zdolnością integracji wielu bodźców i zdolnością przekazywania nam wielu informacji jednocześnie, co zapewnia możliwość sprawnego funkcjonowania w otaczającym świecie.

 • Wirus HPV - dlaczego tak ważna jest profilaktyka

  HPV to wirus przekazywany drogą płciową w dwóch odmianach: niskiego i wysokiego ryzyka. Niestety, nie oszczędza nikogo - infekuje narządy płciowe zarówno kobiet, jak mężczyzn. Wirus HPV ma ponad 100 typów. Odmiany niskiego ryzyka, to takie, które powodują brodawki zwane kłykcinami kończystymi i pojawiają się na sromie, pochwie, w rejonach odbytu czy cewki moczowej - z reguły można je dosyć szybko wyleczyć.

 • Wirus zika ( virus zica ) - objawy

  Ten niebezpieczny wirus został wyizolowany po raz pierwszy w Ugandzie w 1947roku z krwi małpy (makaka królewskiego), podczas badań prowadzonych w lesie Zika na obszarze występowania komara Aedes africanus. Przenoszą go komary tygrysie, występujące głównie w Ameryce Południowej i Środkowej.

 • Wizyta u proktologa

  Wizyta u proktologa Jeśli cierpimy na dolegliwości, do których trudno nam przyznać się przed kimkolwiek, to czasami bardzo ciężko zdecydować się na wizytę u lekarza. Choroby odbytu mogą stanowić niebywały problem, dlatego wiele osób przeciąga (nawet do kilku lat) i odkłada konieczną wizytę lekarską. Jednak zupełnie niepotrzebnie – badanie u proktologa to kontrola, która swoim przebiegiem przypomina każdą inną wizytę u lekarza.

 • Zaćma to najczęstsza choroba oczu leczona operacyjnie

  Najczęstszą odwracalną przyczyną pogorszenia widzenia jest zaćma inaczej nazywana kataraktą. Choroba polega na postępującym zmętnieniu soczewki najczęściej związanym z wiekiem i może doprowadzić do praktycznej ślepoty.

 • Zespół policystycznych jajników (PCOS)

  Zespół policystycznych jajników ( w skrócie PCOS ) to choroba, na którą cierpi wiele kobiet w wieku rozrodczym. Przyczyną tej choroby jest stymulowanie jajników przez zbyt duże ilości testosteronu, który niekorzystnie wpływa na cykl menstruacyjny. Przy tym schorzeniu nieprawidłowe działanie hormonów wręcz uniemożliwia dojrzewanie komórki jajowej i pęknięcie pęcherzyka Graffa, a tym samym uwolnienie komórki jajowej do jajowodu (jak przy prawidłowej owulacji). W jajniku gromadzą się niedojrzałe pęcherzyki i tworzą liczne małe torbiele.

 • Zgaga? - gastrolog Ci pomoże

  Kwaśny posmak utrzymuje się w buzi przez dłuższy czas? Jeśli takie dolegliwości towarzyszą Ci po zjedzeniu posiłku i trwają kilka godzin, to z pewnością dokucza Ci zgaga - warto udać się do specjalisty, który pomoże w jej skutecznym leczeniu. Czym jest zgaga? To symptom, który polega na cofaniu się kwasu z żołądka do przełyku. Doświadczamy wtedy nieprzyjemnego pieczenia i tzw. "odbijania". Bardzo często ból może promieniować również do gardła i krtani.