specialists.doctors_endodonta

Lekarz Dni i godziny przyjęć * Cena * / Umów wizytę
Imię i Nazwisko Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota
od 8:00
do 12:00
od 14:30
do 20:00
SPRAWDŹ CENĘ UMÓW WIZYTĘ TELEFONICZNIE
od 14:00
do 20:00
od 10:00
do 16:00
SPRAWDŹ CENĘ UMÓW WIZYTĘ TELEFONICZNIE
od 12:00
do 20:00
SPRAWDŹ CENĘ UMÓW WIZYTĘ TELEFONICZNIE

* Cena wizyty i godziny przyjęć mogą ulec zmianie. Zamieszczony w serwisie cennik nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Endodonta

Endodonta to lekarz stomatolog zajmujący się zachowawczym leczeniem kanałowym chorób miazgi zęba oraz chorób tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie endodontyczne jest zalecane przy bardzo głębokich ubytkach próchniczych, martwicy miazgi po złamaniu lub zwichnięciu zęba, przed wykonaniem mostu lub korony zębowej.

Leczenie endodontyczne jest konieczne w przypadku stanu zapalnego miazgi zęba, a jest ona delikatną tkaną wypełniającą wnętrze zęba. Objętościowo jest jej niewiele, ale jest wyjątkowo bogato unerwiona i kiedy ulegnie zakażeniu pojawi się obrzęk i silny, trudny do zniesienia ból.

Infekcja jest zwykle konsekwencją próchnicy, paradontozy lub nieprawidłowego założenia plomby, pod którą rozwijają się bakterie.

Czasem może dojść do obnażenia nerwu w wyniku złamania zęba. Nieleczona infekcja miazgi może prowadzić do bolesnych powikłań np. ropnia. Leczenie kanałowe zęba polega na usunięciu zainfekowanej miazgi nerw, naczynka krwionośne i tkankę łączną, a miejsce po niej dokładnie czyści i wypełnia materiałem obojętnym dla organizmu.

W nowoczesnej endodoncji stosuje się do leczenia mikroskopy operacyjne – endometry. Są to specjalistyczne narzędzia ręczne lub mechaniczne, dające możliwość dokładnego pomiaru głębokości pomiaru kanału zębowego, a w końcowej fazie stosuje się dla sprawdzenia diagnostykę RTG.

Istnieją przeciwwskazania do leczenia tego rodzaju techniką, a są to osoby z grupy ryzyka chorób serca, naczyń, zaburzeniami metabolicznymi oraz osoby ze złą higieną jamy ustnej.

 • Bruksizm, zgrzytanie zębami

  Bruksizm, zgrzytanie zębami. Bruksizm najczęściej daje o sobie znać w nocy, w związku z czym wielu pacjentów nawet nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na tę dolegliwości. Pierwsze objawy są jednak bardzo łatwe do zdiagnozowania – stwierdza je lekarz stomato...

  .

  Paradontoza

  Paradontoza – czyli problemy z dziąsłami

  Paradontoza, zapalenie przyzębia, krwawienie dziąseł, poluzowanie zębów, zwiększona wrażliwość dziąsła na działanie kwasów, zasad i temperatury, nadwrażliwość, obrzęk dziąseł, zmiana barwy na ciemnoczerwoną...

  .

  Planujesz ciążę

  Planujesz ciążę? Zacznij od leczenia zębów!

  Jeśli jesteście właśnie na etapie planowania ciąży, to warto udać się wcześniej do wielu specjalistów – sprawdzenie stanu zdrowia pozytywnie wpłynie na pojawienie się pod sercem małej istoty. Młode mamy czasami nie zdają sobie sprawy...

  .

Zobacz w powiększeniu

Wirtualna wycieczka on-line

×

Aktualnie brak video porad w tej specjalizacji.