Owrzodzenie jelita grubego - objawy i leczenie

Czytanie lektora:

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG), popularnie zwane owrzodzeniem jelita grubego, jest chorobą autoimmunologiczną, o niejasnej proweniencji oraz trudną do zdiagnozowania (z racji swoich niespecyficznych objawów). Jej objawy pojawiają się zazwyczaj po praz pierwszy między 15 a 25 rokiem życia (rzadziej między 55 a 65). W większości przypadków WZJG ma przebieg przewlekły, kiedy długie okresy remisji (trwające nawet do kilku lat) przerywane są ostrymi nawrotami.

WZJG należy do tzw. nieswoistych chorób zapalnych jelit. Proces zapalny jelita rozpoczyna się w odbytnicy, rozszerza się na esicę, następnie na okrężnicę zstępującą, zagięcie śledzionowe, by z czasem objąć całe jelito. W wyniku WZJG dochodzi do uszkodzenia błony jelita grubego, tworzenia się nadżerek, owrzodzeń, usztywnienia ścian, polipów (ale nie polipów przedrakowych).

Przyczyny:

Przyczyny powstawania zmian nie są do końca jasne. Wśród najbardziej prawdopodobnych czynników wpływających na rozwój choroby wymienia się: zaburzony odczyn alergiczno-immunologiczny oraz zaburzenia flory bakteryjnej, jak również: nieprawidłowe działanie układu odpornościowego, zakażenia układu pokarmowego, przewlekły stres, skłonności genetyczne, nieprawidłowa dieta, palenie tytoniu i picie dużych ilości alkoholu.

Objawy:

Typowymi objawami wrzodziejącego zapalenia jelita grubego są: częste biegunki, naprzemienne biegunki i zaparcia, bolesne parcie na stolec, śluz i krew w stolcu, ból brzucha, brak apetytu, osłabienie, spadek masy ciała oraz stan podgorączkowy.

Leczenie:

W sytuacji wystąpienia ww. objawów konieczna jest wizyta u gastrologa. Do pełnego określenia WZJG potrzebne jest wykonanie kilku badań, jak: badanie krwi, badanie kału, badanie endoskopowe jelita grubego oraz UGS i RTG jamy brzusznej.

Leczenie owrzodzenia jelita grubego polega na zapobieganiu nawrotom oraz łagodzeniu dolegliwości występujących podczas ataku choroby. Opiera się na terapii farmakologicznej – antybiotykami, lekami przeciwzapalnymi oraz sterydami. Przy wrzodowym zapaleniu jelita grubego stosuje się również terapię immunosupresyjną oraz biologiczną (dla najcięższych przypadków). Niekiedy niezbędna jest interwencja chirurgiczna, polegająca na usunięciu części lub całości jelita grubego.

Ważnym elementem przeciwdziałąnia WZJG jest odpowiednia dieta – lekkostrawna, bogata w witaminy i minerały. Chorzy powinni natomiast unikać produktów smażonych, ostrych oraz wzdymających, a także alkoholu. Podczas nawrotu ostrych dolegliwości wskazane jest zrezygnowanie z produktów bogatoresztkowych oraz z produktów bogatych w błonnik, które zaostrzają objawy choroby.


Tagi:

wrzody, owrzodzenie, jelito grube

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,6 gwiazdki z 17 oddanych głosów.

<