Karczoch zwyczajny - działanie i zastosowanie

Czytanie lektora:

Zielone leki – Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus)

Zastosowanie i działanie lecznicze:

Karczoch zwyczajnyKarczoch zwyczajny (Cynara scolymus) jest bardzo pożyteczną rośliną, która oprócz zastosowania kulinarnego (jest typowym warzywem kuchni włoskiej) znajduje się w gronie surowców naturalnych wykorzystywanych w lecznictwie.

Pierwsze wzmianki o jego leczniczych właściwościach pochodzą z IV w. p.n.e. Prawdopodobnie opisał je któryś z uczniów Arystotelesa. Do antycznej Grecji został sprowadzony z Afryki Północnej (najpewniej z Egiptu), a pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Uprawa karczocha rozprzestrzeniła się po całej Europie i przeniosła również do Ameryki Północnej. Pod koniec XIX wieku francuski lekarz wyleczył żółtaczkę u jednego z chłopów za pomocą ekstraktu z karczocha i dało to początek poszukiwaniom jego właściwości.

Karczoch, dzięki zawartości kwasu chlorogenowego, działa silnie rozkurczowo oraz ochronnie na wątrobę i ogólnie oczyszczająco na organizm. Usprawnia on proces usuwania szkodliwych produktów przemiany materii przez mechanizmy zwiększające wydzielanie ilości moczu, a także łatwiejsze metabolizowanie związków cukrowych.  Jest również naturalnym przeciwutleniaczem, co dodatkowo podnosi jego walory lecznicze.

Korzystnie wpływa na poziom związków tłuszczowych i cholesterolu we krwi. Karczoch posiada silne działanie ochronne miąższu wątroby oraz poprawia działanie woreczka żółciowego.

Z powodu niewystępowania żadnych efektów ubocznych preparaty zawierające wyciąg z karczocha polecane są przy wszelkich schorzeniach dotykających wątrobę. Jest on bardzo popularnym lekiem na poprawę trawienia. Większość preparatów leczniczych, usprawniających czynność wątroby, zawiera w swoim składzie wyciągi z karczocha zwyczajnego.

Liczne badania potwierdzają jego hepatoprotekcyjne działanie. Właśnie dlatego przyspiesza on regenerację wątroby po zatruciach. Ciekawą właściwością karczocha, jest zdolność do stymulowania wątroby do wydzielania żółci. Większa ilość żółci, jak również jej ułatwiony przepływ przez drogi żółciowe, skutkuje polepszeniem zdolności trawienia pokarmów.

regeneracja watroby gastrologKarczoch zwyczajny, zawiera również, niezwykle pożyteczny wielocukier – inulinę, która w znacznym stopniu spowalnia trawienie pokarmów przez organizm. Inulina -  reguluje poziom glukozy we krwi, co jest bardzo istotne dla osób chorych na cukrzycę. Ponadto inulina, jest jednym z najbardziej cenionych prebiotyków, czyli substancji pożywkowych, dla „dobrej flory bakteryjnej” zasiedlającej jelita człowieka.

Wyciąg z liści karczocha znosi nudności, działa wiatropędnie, usuwa kwasy tłuszczowe z krwi, łagodzi bóle brzucha oraz wzdęcia, oczyszcza i odtruwa organizm. Sprzyja to leczeniu dny moczowej, zapaleniu stawów i kości oraz reumatyzmowi. Pomocniczo stosowany w zaburzeniach gospodarki lipidowej jako środek o działaniu przeciwmiażdżycowym, obniżający poziom cholesterolu oraz trójglicerydów w surowicy krwi. Poza tym przy niewydolności nerek, skazie moczanowej i cukrzycy.

Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na rośliny z rodziny Compositae (złożone) oraz niedrożność dróg żółciowych.

karczochPrzed zastosowaniem preparatu ziołowego, należy sprawdzić jego datę ważności. Zalecamy przechowywanie ziół i preparatów ziołowych, w miejscach niedostępnych dla dzieci , w zamkniętych opisanych  pojemnikach, bez dostępu światła słonecznego,  suchych i nienarażonych na wahania temperatury. Preparaty należy stosować według zaleceń umieszczonych na opakowaniach i nie przekraczać zaleconych dawek.

W przypadku zaobserwowania objawów alergicznych, zalecamy natychmiastowe odstawienie preparatu i jak najszybszą konsultację z lekarzem. Przy stosowaniu, jakichkolwiek terapii naturalnych, prosimy o zachowanie umiaru, a w przypadku dłuższego przyjmowania preparatów ziołowych, o powiadomienie o tym lekarza prowadzącego.

Najważniejszą zasadą, o której zawsze Państwo musicie pamiętać jest to, iż „wszystko jest lekarstwem i wszystko jest trucizną. Ważna jest dawka!


Tagi:

karczoch zwyczajny, woreczek żółciowy, kwas chlorogenowy, inulina

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4 gwiazdki z 9 oddanych głosów.

<