Atopowe zapalenie skóry

Czytanie lektora:

atopowe zapalenie skóryAtopowe zapalenie skóry (AZS) jest jedną z najczęściej występujących chorób o podłożu alergicznym. Według szacunków dotyka blisko 20% populacji na całym świecie, głównie w krajach wysoko uprzemysłowionych.

Atopowe zapalenie skóry, obok alergii pokarmowej, alergicznego nieżytu nosa i spojówek oraz astmy oskrzelowej, należy do grupy chorób atopowych.

Atopowe zapalenie skóry może pojawić się w każdym wieku, zarówno u dzieci, jak i w okresie późniejszym, u osób dorosłych (zwłaszcza poniędzy 30 a 60 rokiem życia). U danej osoby może występować przez całe życie, a może też ustąpić samoistnie. AZS nie jest chorobą zakaźną.

Charakterystyka

azsAtopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą o charakterze nawrotowym – okresy remisji przeplatają się tu z okresami zaostrzeń, podczas których skóra jest bardzo przesuszona, podrażniona, występuje mocno nasilony świąd oraz silne zaczerwienienie, a nierzadko również grudki i wypryski. Nie jest niestety wyłącznie chorobą skórną. Towarzyszą jej również zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego, które mają niezwykle złożoną postać. Układ odpornościowy nawet przy niewielkim kontakcie z antygenami wytwarza zbyt dużą ilość przeciwciał, co objawia się na skórze, która traci swoje właściwości obronne.

Przyczyny AZS są dość złożone i nie do końca zbadane. Wiadomo jednak, że na podatność na  chorobę mają wpływ czynniki zewnętrze (środowiskowe, klimatyczne, alergenne) oraz wewnętrzne (genetyczne, psychogenne). Z biegiem czasu choroba może się wyciszyć.

Pielęgnacja

atopowe zapalenie skórySymptomy AZS obejmują naskórek oraz skórę właściwą, zwłaszcza na zgięciach łokci i kolan, ale też na szyi i twarzy, a czasem i na powierzchni całego ciała. Kluczem skutecznej terapii AZS jest właściwa pielęgnacja skóry – ta zwykła, codzienna, regularna. Ważne jest zatem stosowanie odpowiednich, specjalistycznych kosmetyków do skóry atopowej (z grupy emolientów), niektórych dostępnych wyłącznie na receptę. Ważna jest również odpowiednia dieta.

Osoby cierpiące na AZS powinny starać się unikać czynników mogących w łatwy sposób osłabić wrażliwą barierę ochronną skóry.

Przede wszystkim powinny unikać:

  • ­alkoholu i papierosów
  • ­­pomieszczeń zadymionych od dymu papierosowego
  • sytuacji stresowych
  • ­pomieszczeń klimatyzowanych
  • ­miejsc zakurzonych
  • ­szorstkich, wełnianych tkanin
  • ­basenów z chlorowaną wodą
  • ­twardej wody
  • ­drażniących substancji chemicznych

Istotna jest także konsultacja u lekarza dermatologa – szczególnie podczas nawrotu objawów. U części pacjentów wymagane jest leczenie doustne, ogólnoustrojowe, antybiotykowe.

Tagi:

AZS, skóra, zapalenie, choroby atopowe

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 8 oddanych głosów.

<