Ból brzucha w okolicy pępka

Czytanie lektora:

Ból brzucha zlokalizowany wokół pępka jest dość częstym objawem, który może mieć wiele przyczyn – począwszy od różnych błahych, a skończywszy na tych, które niezwłocznie wymagają interwencji chirurgicznej. Jego źródłem może być bowiem tak końcowe jelito cienkie, jak i wyrostek, czy prawa połowa jelita grubego, a w przypadku kobiet również bolesna owulacja. W zależności od swojego rodzaju oraz stopnia nasilenia może świadczyć o wielu chorobach.

W przypadku bólu brzucha bardzo ważna jest jego charakterystyka oraz czas jego trwania. Istotne jest zatem czy ból jest nagły, czy może przewlekły. Rozpoznanie przyczyny opiera się na wywiadzie, ale też na badaniu fizykalnym oraz laboratoryjnym i obrazowym.

Jedną z częstych dolegliwości bólu brzucha w okolicy pępka jest zapalenie wyrostka robaczkowego, które cechuje ból nasilający się przy każdym kaszlu oraz przy ucisku, a także brak apetytu, nudności oraz wymioty i gorączka.

Jeśli bólowi w okolicy pępka towarzyszy opuchlizna, wówczas może to wskazywać na przepuklinę pępkową, czyraka lub ropnia.

U kobiet ból w okolicy pępka może mieć dwie główne przyczyny. Po pierwsze sugeruje pęknięcie pęcherzyka Graafa i wtedy pojawia się ból nagły i dość ostry, z prawej albo lewej strony pępka, trwający od kilku sekund do kilku minut, między 10, a 16 dniem cyklu miesiączkowego; po drugie – zapalenie przydatków, kiedy mamy do czynienia z nagłym, skurczowym bólem po obu stronach pępka, który nasila się podczas stosunku i któremu towarzyszy osłabienie, a także gorączka lub stan podgorączkowy, a niekiedy i nudności czy wymioty lub też biegunka. Natomiast bóle w okolicy pępka w czasie ciąży, które promieniują na boki i przypominają kolkę, są najczęściej spowodowane rozrastaniem się macicy, która uciska na pęcherz i jelita.

Bóle w okolicy pępka mogą być również spowodowane nieżytem jelit, czyli bakteriami lub wirusami, które powodują stan zapalny błony śluzowej jelit, co objawia się napadowym bólem, przypominającym nieco kolkę.

Jeśli w badaniach nie udało się ustalić żadnej choroby, to przyczyną bólu brzucha w okolicy pępka może być nerwoból wywołany zbyt aktywnym trybem życia. Wskazany jest wtedy odpoczynek, a jeśli ból nadal się pojawia lub nawet nasila konieczna jest wizyta u specjalisty, który określi przyczynę bólu i sposób jego leczenia.

Tagi:

ból, pępek, ból brzucha, przepuklina, czyrak, ropień, nerwoból

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,6 gwiazdki z 46 oddanych głosów.

<