Endoskopia kapsułkowa - diagnoza przewodu pokarmowego

Czytanie lektora:

Endoskopia kapsułkowa jest to innowacyjne badanie endoskopowe, dzięki któremu można obejrzeć błonę śluzową przewodu pokarmowego na całej jego długości w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Badanie to jest praktycznie nieinwazyjne i polega na połknięciu przez pacjenta niewielkiej około 2,5 cm kapsułki, która przechodzi powoli przez całą długość układu pokarmowego.

Całość oprzyrządowania, dzięki któremu można przeprowadzić takie badanie, składa się z: kapsułki jednorazowego użytku (zaopatrzonej w kamerę i transmiter), odbiornika (rejestratora) obrazów przesyłanych z kapsułki, stacji komputerowej służącej do zapisu danych. W miarę potrzeb kapsułką można sterować, korzystając z odpowiedniego pilota.

Przed przystąpieniem do badania pacjent musi mieć wykonany RTG brzucha, w celu wykluczenia zniekształceń i niedrożności jelit. Pacjent połyka kapsułkę, a ona dzięki perystaltyce jelit pokonuje długość całego przewodu pokarmowego. Wykonuje w tym czasie zdjęcia, które są przekazywane do rejestratora obrazów, który pacjent ma zainstalowany na brzuchu. Następnie kapsułka zostaje w sposób naturalny wydalana. Po zabiegu wszystkie dane są zapisywane i interpretowane.

Badanie tą metodą polecane jest przede wszystkim tym pacjentom, u których istnieje podejrzenie zmian w zakresie jelita cienkiego. Do niedawna nie było możliwości zbadania tej części przewodu pokarmowego nieoperacyjnie. Jelito cienkie ze względu na swoją długość i liczne zakręty nie daje możliwości zbadania za pomocą kolonoskopii ani gastroskopii.

Główne wskazania do endoskopii kapsułkowej to:

- krwawienia z przewodu pokarmowego,

- niedokrwistość z powodu niedoborów żelaza w organizmie,

- choroba Crohna,

- przewlekłe biegunki,

- ból brzucha o niejasnej genezie,

- powiększenie obwodu brzucha.

Endoskopia kapsułkowa jest komfortowym, bezpiecznym i dobrze tolerowanym przez pacjenta badaniem, które umożliwia na wykrycie zmian o wielkości nawet 1 mm. Opis badania i wyniki są dostępne przeważnie już po 2-3 dniach.

Tagi:

endoskopia, przewód pokarmowy, diagnoza, endoskopia kapsułkowa

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 7 oddanych głosów.

<