Regularne badanie ciśnienia krwi pomaga wykryć nadciśnienie tętnicze oraz inne choroby, których przyczyną są wahania ciśnienia. Pacjenci, u których wykryte zostało nadciśnienie tętnicze krwi, powinni dokonywać pomiarów nawet kilka razy w ciągu dnia o tych samych godzinach. Osoby zdrowe powinny kontrolować ciśnienie co najmniej raz na rok.
Prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi wynosi 120/80 mm Hg, o nadciśnieniu zaczynamy mówić, gdy kolejne 3 kontrole dają wyniki powyżej 140-160 / 90-110 mm Hg, a niebezpieczne dla pacjenta silne nadciśnienie zaczyna się od 180/110 mm Hg.
Do samodzielnego mierzenia ciśnienia krwi w warunkach domowych najlepiej użyć ciśnieniomierza ze stetoskopem (stetoskop w tych urządzeniach jest na stałe przytwierdzony do mankietu). Ciśnieniomierze do użytku domowego posiadają również specjalną klamerkę, która ułatwia nałożenie mankietu na ramię przy użyciu jednej ręki.
Aby prawidłowo zmierzyć ciśnienie, należy przestrzegać kilku zasad: nie pić kawy, mocnej herbaty i nie palić papierosów, co najmniej na godzinę przed badaniem. Nie można dokonywać pomiaru tuż po wysiłku np. wchodzeniu po schodach (trzeba odczekać co najmniej 10 minut). Przed badaniem należy się wyciszyć i odpocząć.
Do pomiaru ciśnienia należy przyjąć wygodną pozycję ciała, a rękę, na którą będzie zakładany mankiet oprzeć na stabilnym podłożu i rozluźnić. Nie wolno się poruszać ani rozmawiać.
Jak mierzyć ciśnienie?
Do każdego ciśnieniomierza powinna zostać dołączona instrukcja obsługi. Natomiast są zasady, które są wspólne dla większości dostępnych urządzeń pomiarowych.
Mankiet ciśnieniomierza założyć na ramię, mniej więcej 3 cm powyżej zgięcia łokcia, tak, żeby znajdował się na wysokości serca, a przewód powietrza po wewnętrznej stronie przedramienia.
Następnie trzeba napompować mankiet, do momentu wyczucia oporu (następuje wtedy zamknięcie tętnicy), czyli powyżej ciśnienia skurczowego, tzw. górnego.
Bardzo powoli opróżniać zawór powietrza w mankiecie. Ciśnienie skurczowe GÓRNE można zanotować wtedy, gdy dwa wyraźne sygnały dźwiękowe nałożą się z dwoma uderzeniami serca.
Opróżniać dalej mankiet z powietrza do chwili, aż zanikną powtarzające się dźwięki. Wtedy można zanotować ciśnienie rozkurczowe DOLNE.
Po dokonaniu pomiaru ciśnienia i spuszczeniu powietrza można zdjąć mankiet z ramienia (należy zostawić otwarty zawór mankietu, żeby usunąć z niego resztę powietrza).
Tagi:
ciśnienie krwi, badanie ciśnienia, ciśnieniomierz, pomiar ciśnienia
*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.