Zapalenie pochwy - swędzenie, pieczenie, ból

Czytanie lektora:

Zapalenie pochwy jest schorzeniem bardzo powszechnym i można by zaryzykować stwierdzeniem, że przynajmniej raz w życiu każda kobieta miała z nim (z różnych przyczyn) do czynienia. Wydzielina intymna jest naturalnym, fizjologicznym śluzem, a jej kwaśny odczyn pełni bardzo ważną funkcję ochronną wewnętrznych narządów płciowych. O zapaleniu pochwy mówimy wtedy, gdy zostanie naruszona prawidłowa równowaga flory bakteryjnej pochwy.

nietrzymanie moczu

Przyczyną zapaleń pochwy są zakażenia drobnoustrojami (bakteryjne, wirusowe, grzybicze). Do przełamania bariery ochronnej, którą stanowi wydzielina pochwowa o kwaśnym odczynie pH, może dojść podczas niewłaściwej higieny, stosunku seksualnego, miesiączki, porodu, łyżeczkowania jamy macicy, korzystania ze wspólnych ręczników itp.

Zapalenie pochwy daje bardzo uporczywe objawy, jakimi są: świąd, pieczenie, ból podczas stosunku i oddawania moczu, zaczerwienienie sromu, pojawiają się też charakterystyczne dla zakażenia danym czynnikiem upławy mające specyficzny zapach.

Zapalenia pochwy możemy podzielić na:

- drożdżakowe, które wywołane są przez grzyby; upławy mają gęstą, białą, serowatą konsystencję, nieprzyjemny ostry zapach, występuje przy tym świąd i zaczerwienienie pochwy i sromu;

- bakteryjne, zwane inaczej waginozą bakteryjną; skąpe szarawe upławy o mocnym rybim zapachu;

- rzęsistkowe, spowodowane wniknięciem do pochwy pierwotniaka – rzęsistka pochwowego; to zapalenie może przebiegać bezobjawowo, lecz gdy się rozwinie, szyjka pochwy staje się zaczerwieniona; upławy obfite i wodniste, o szaro-zielonym kolorze oraz bardzo nieprzyjemnym zapachu;

Po zauważeniu któregokolwiek z objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa, który pobierze materiał do wymazu w celu zbadania przyczyny zapalenia. W zależności od czynnika zapalnego stosuje się odpowiednie leczenie (niekiedy obojga partnerów), które musi być konsekwentnie doprowadzone do końca. Podczas leczenia należy powstrzymać się od współżycia, a po skończeniu leczenia pacjentka powinna stawić się na kontrolę lekarską.

Bardzo ważną sprawą jest unikanie przygodnych kontaktów seksualnych oraz przestrzeganie prawidłowych zasad higieny, a także używanie „oddychającej” bielizny z dobrej gatunkowo bawełny. W miarę możliwości należy unikać również korzystania z publicznych toalet.

ginekolog

Tagi:

zapalenie pochwy, pieczenie pochwy, swędzenie pochwy, ból pochwy, pochwa

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 1 oddanych głosów.

<