Biopsja prostaty (stercza) jest to badanie diagnostyczne wykonywane u mężczyzn, którego celem jest potwierdzenie lub wykluczenie obecności komórek nowotworowych w gruczole krokowym.
Kiedy wykonuje się biopsję prostaty?
Na biopsję kierowani są mężczyźni, u których inne badania wskazały na możliwość rozwijania się nowotworu prostaty. Najczęściej przyczyną skierowania na biopsję jest:
- zbyt wysokie stężenie PSA (jest to antygen gruczołu krokowego uznawany za marker nowotworowy),
- stwierdzenie nieprawidłowości w gruczole krokowym podczas badania per rectum przez lekarza specjalistę,
- dodatni wynik testu genetycznego PCA3 (jest to bardziej precyzyjny marker nowotworowy prostaty od PSA).
Biopsja ma na celu potwierdzenie obecności komórek nowotworowych, a jej wynik jest podstawą do podjęcia dalszego leczenia.
Na czym polega biopsja prostaty?
Biopsja prostaty polega na pobraniu z gruczołu krokowego próbek histopatologicznych w postaci wycinków tkanek, które potem poddawane są badaniom w laboratorium w celu wykrycia komórek nowotworowych.
Biopsja prostaty jest badaniem inwazyjnym, który polega na pobraniu wycinków tkanek przy pomocy specjalnej igły biopsyjnej. Z tego względu przeprowadza się go pod znieczuleniem miejscowym lub znieczuleniem ogólnym w przypadku, gdy pacjent wykazuje małą tolerancję na ból bądź pobranie wycinków musi odbywać się przez krocze.
Pobieranie wycinków odbywa się pod kontrolą USG – do odbytu wprowadzana jest specjalna sonda biopsyjna wyposażona w kamerę, która pozwala lekarzowi przeprowadzającemu badanie obserwację przebiegu badania na monitorze.
Przebieg badania z punktu widzenia pacjenta
Do wykonania biopsji pacjent powinien być odpowiednio przygotowany. Konkretne zalecenia są wskazywane przez lekarza prowadzącego, który dostosowuje je do stanu zdrowia pacjenta. Najczęściej konieczne jest odstawienie na około 7 dni przed badaniem niektórych leków o działaniu przeciwzakrzepowym. Dodatkowo przez kilka dni lub wyłącznie w dniu przeprowadzania biopsji należy zażywać antybiotyk. W dniu badania pacjent nie musi być na czczo, jednak ostatni posiłek najlepiej spożyć na 2-3 godziny przed badaniem.
Do badania pacjent musi się przebrać w specjalne ubranie, a następnie położyć na łóżku zabiegowym w pozycji bocznej. Lekarz najpierw podaje znieczulenie do odbytu, a następnie przystępuje do wykonania biopsji. Badanie trwa zwykle nie dłużej niż 10-20 minut.
Po zakończeniu badania, jeśli odbyło się przy znieczuleniu miejscowym, pacjent może wrócić do domu. Jedynie w przypadku znieczulenia ogólnego wskazane jest pozostanie w placówce nawet przez dobę.
Naturalnych skutkiem ubocznym badania jest utrzymujące się przez kilka dni delikatne krwawienie z odbytu i cewki moczowej. Tylko w wyjątkowych sytuacjach dochodzi do poważniejszych powikłań np. w postaci zatrzymania moczu, które wymaga pilnej interwencji lekarskiej.
Na wyniki biopsji prostaty zazwyczaj trzeba czekać od 2 do 4 tygodni.
Tagi:
*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.