Dietetyk - poradnictwo żywieniowe i dobór odpowiedniej diety ma istotne znaczenie w profilaktyce, którymi bardzo często towarzyszy nadwaga bądź otyłość. Zadaniem dietetyka jest edukowanie pacjenta pod kątem prawidłowych nawyków żywieniowych. Dość częstym problemem we współczesnym społeczeństwie jest występowanie alergii bądź nietolerancji pokarmowej.
Charakterystycznymi objawami jest świąd skóry, wysypka bądź dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Produktami, które uczulają są najczęściej orzechy, mleko, jaja czy ryby. Należy również pamiętać, że oprócz alergii pokarmowych istnieją alergie wziewne, które mogą powodować reakcje krzyżowe z produktami żywnościowymi np. osoby uczulone na pyłki brzozy mogą odczuwać objawy alergiczne po zjedzeniu jabłka. W procesie leczenia alergii pokarmowej niezbędna jest odpowiednia dieta m.in. dieta eliminacyjna polegająca na wyeliminowaniu z diety pokarmu wywołującego alergię.
Tu zasadniczą rolę odgrywa dietetyk w dobraniu produktów pełniących rolę zamienników. Nawet osoby zdrowe nie zawsze wiedzą, jakie produkty powinny spożywać, ta sama zależność występuje u osób dotkniętych rożnymi schorzeniami, u których nieodpowiednie żywienie może nasilać objawy i utrudniać leczenie. Osoba chora na cukrzycę powinna wiedzieć, że musi uważać na ilość i jakość spożywanych węglowodanów.
Osoby odwiedzające gastrologa, które cierpią na choroby przewodu pokarmowego muszą ograniczać posiłki ciężkostrawne, które obciążają zmieniony chorobowo żołądek. Przy problemach z jelitami pacjenci często nie odwiedzają proktologa uważając to za wstydliwy problem, jednocześnie żyjąc w dyskomforcie spowodowanym dolegliwościami jelitowymi, a czasem wystarczy odpowiednia dieta, aby poprawić komfort życia tychże pacjentów. Osoby nadużywający niezdrowych tłuszczy w swojej diecie, głównie tych zwierzęcych prawdopodobnie prędzej czy później trafią w ręce kardiologa z rozpoznaniem miażdżycy czy nadciśnienia tętniczego. A wystarczy zastąpić „złe” tłuszcze tymi zdrowymi.
Pacjenci ze skierowaniem m.in. od kardiologa czy diabetologa mogą zapobiec tym chorobom poprzez wdrożenie profilaktyki w postaci chociażby odpowiedniej diety. Prawidłowo zbilansowana dieta może również wspomóc leczenie dermatologiczne poprzez zahamowanie bądź złagodzenie rożnego rodzaju zmian skórnych. Dieta może być zbawienna w regulowaniu układu hormonalnego. Mam tu na myśli zarówno wspomaganie leczenia niepłodności u par starających się o dziecko, jak również pomoc w uregulowaniu gospodarki hormonalnej tarczycy, która bardzo często powoduje rozchwianie metabolizmu przyczyniając się bardzo często do wzrostu masy ciała.
Zdrowe żywienie może zapobiec częstym i zazwyczaj kosztownym wizytom u ginekologa czy endokrynologa. Myśląc o właściwym żywieniu warto również wspomnieć o najmłodszych. Aby nasze dzieci zdrowo rosły należy już od najmłodszych lat wdrażać właściwe nawyki żywieniowe. Utrwalone nawyki w dzieciństwie zaprocentują zdrowiem w przyszłości. Warto wziąć pod lupę również przyzwyczajenia żywieniowe seniora. W tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie na niektóre witaminy, składniki mineralne czy płyny o których ludzie starsi często zapominają. Należy również propagować u nich aktywność fizyczną, aby zapobiegać atrofii mięśni, które w bardzo szybkim tempie zanikają. Dieta w tym przypadku znacznie ułatwi pracę pediatrom oraz geriatrom.
Obojętnie w jakim wieku jesteśmy, czy występuje niedobór masy ciała, nadwaga, otyłość czy choroby dietozależne, dietetyk jest po to, aby poradzić jak prawidłowo się odżywiać i/lub ustalić jadłospis dopasowany do indywidualnych predyspozycji. W diecie nie chodzi o to, by sobie wszystkiego odmawiać, lecz umieć zastępować niezdrowe produkty tymi bardziej wartościowymi, wpływającymi pozytywnie na nasze zdrowie.
Tagi:
dieta, żywienie, witaminy, minerały
*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.