Ogórecznik lekarski

Czytanie lektora:

Zielone leki – Ogórecznik lekarski  (Borago officinalis)

Zastosowanie oraz działanie lecznicze:

kargiologWspółczesna medycyna doceniła lecznicze właściwości skromnie wyglądającego ogórecznika lekarskiego, które zawdzięcza on zawartości wielu substancji korzystnie oddziałujących na organizm. Są to m.in. garbniki,  kwasy organiczne, sole mineralne, flawonoidy, a także duże ilości karotenu i witaminy C. Ale prawdziwy skarb znajduje się w nasionach tej rośliny. Jest to boragoglandyna – olej o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Właśnie on jest składnikiem różnych kosmetyków, a także preparatów leczniczych. Spożywanie oleju z ogórecznika zmniejsza reakcje zapalne, które są podstawą wielu schorzeń nie tylko serca, ale również nowotworów i chorób z autoagresji, np. reumatoidalnego zapalenia stawów.

  • powlekające, a także osłaniające, działanie ogórecznika pomocne jest przeważnie w łagodzeniu stanów zapalnych błon śluzowych przełyku i żołądka.
  • pomocniczo stosuje się go w nieżytach jamy ustnej i górnych dróg oddechowych, chrypce, suchym kaszlu, trudnościach w odkrztuszaniu.
  • poza tym ogórecznik to bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wywierają one korzystny wpływ na układ krążenia oraz na układ nerwowy i pełnią ważną rolę w procesach zachodzących w komórkach skóry, wpływając na jej nawilżenie oraz na kondycję.
  • ogórecznik lekarskiogórecznik jest wykorzystywany w leczeniu  zaburzeń przemiany materii,
  • przewlekłych chorobach skórnych (egzemy, trądzik, łuszczyca),
  • podwyższonym poziomie cholesterolu,
  • zmianach miażdżycowych.
  • ponadto stosowanie ogórecznika zalecane jest przy zaburzeniach gruczołów wewnętrznych i w stanach obniżonej odporności,
  • zwiększonej pobudliwości nerwowej u dzieci i dorosłych.
  • wspomagająco również przy wypadaniu włosów i łamliwości paznokci.
  • zioło to, stosowane zewnętrznie, łagodzi również, oparzenia, otarcia naskórka, czyraki, wyprysk, uszkodzenia skóry, świąd skóry.

Długotrwałe oraz systematyczne stosowanie dużych dawek może wywołać obniżenie ciśnienia tętniczego oraz działać przeczyszczająco, a także powodować nudności. Nie można go stosować z lekami wydłużającymi czas krwawienia. Podawany łącznie z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi nasila ich działanie.

kardiolog WarszawaPrzed zastosowaniem preparatu ziołowego, należy sprawdzić jego datę ważności. Zalecamy przechowywanie ziół i preparatów ziołowych, w miejscach niedostępnych dla dzieci , w zamkniętych opisanych pojemnikach, bez dostępu światła słonecznego, suchych i nienarażonych na wahania temperatury. Preparaty należy stosować według zaleceń umieszczonych na opakowaniach i nie przekraczać zaleconych dawek.

W przypadku zaobserwowania objawów alergicznych, zalecamy natychmiastowe odstawienie preparatu i jak najszybszą konsultację z lekarzem. Przy stosowaniu, jakichkolwiek terapii naturalnych, prosimy o zachowanie umiaru, a w przypadku dłuższego przyjmowania preparatów ziołowych, o powiadomienie o tym lekarza prowadzącego.

Najważniejszą zasadą, o której zawsze Państwo musicie pamiętać jest to, iż wszystko jest lekarstwem i wszystko jest trucizną. Ważna jest dawka!

Tagi:

ogórecznik lekarski, borogoglandyna, żołądek, skóra, miażdżyca, włosy, paznokcie

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,5 gwiazdki z 11 oddanych głosów.

<