Borelioza - ukąszenie kleszcza może mieć dramatyczne skutki

Czytanie lektora:

Wędrując po lesie cieszymy się bliskim kontaktem z naturą. Nie zdajemy sobie sprawy, że w tym czasie może czaić się na nas kleszcz, który z pozoru niewielki, może stanowić dla nas ogromne zagrożenie.

Jak wygląda ukąszenie kleszcza i jak sobie z nim radzić

Gdy sprawdzając ciało po powrocie z wędrówki stwierdzamy, że w skórze zagnieździł się lokator - musimy się go natychmiast pozbyć. Najlepiej użyć w tym celu pęsety bądź zakupionych w aptece pętelek – dzięki nim bezpiecznie usuniemy kleszcza. Należy pamiętać, aby nie stosować tłustych kremów, gdyż wbrew powszechnie panującym mitom wpływa to niekorzystanie – kleszcz wprowadza do naszego ciała wszelkie wirusy i bakterie.

Czy każde ukąszenie kleszcza równoznaczne jest z boreliozą?

Na szczęście nie każdy kleszcz zaraża boreliozą. Jednak, gdy na naszym ciele pojawi się rumień wędrujący, mamy pewność, że zostaliśmy nosicielami tej choroby. Badania dowodzą, że tylko u 30% pacjentów pojawia się ten objaw, dlatego po każdym ukąszeniu warto udać się do lekarza i wykonać specjalistyczne badania.

Testy na boreliozę – skuteczna diagnostyka

U dużej liczby pacjentów rumień się nie pojawia, co wtedy? Warto wykonać specjalistyczne badania:

Na początku należy wykonać test Elisa, a dopiero później potwierdzić diagnozę badaniem Western Blot. Diagnostyka jest bardzo trudna, dlatego najlepiej wykonać badania na boreliozę kompleksowo, by mieć pewność, czy jesteśmy jej nosicielami.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Chorzy mogą zaobserwować u siebie:

  • senność
  • zaburzenia pamięci i koncentracji
  • obojętność na bodźce
  • bóle mięśni i stawów
  • zaburzenia emocjonalne
  • stany gorączkowe

Borelioza jest chorobą, która nie daje jasnych sygnałów. U większość nie pojawia się rumień, a pozostałe symptomy są bardzo podobne do objawów innych chorób. Warto zadbać o siebie i jeśli mieliśmy do czynienia z ukąszeniem kleszcza, to warto wykonać badania na boreliozę (test Elisa IgG, IgM i Western Blot IgG, IgM). Testy na boreliozę pomogą w poprawnej diagnozie i pozwolą rozpocząć skuteczne leczenie. Nieleczona borelioza może powodować okropne powikłania sercowe, mózgowe i stawowe.

Dlatego, jeśli mamy wątpliwości i podejrzewamy, że możemy być zarażeni – udajmy się do lekarza i wykonajmy testy na boreliozę.

Tagi:

borelioza, ugryzienie kleszcza, testy na boreliozę, test Elisa, Western Blot

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 6 oddanych głosów.

<