Przyczyny endometriozy nie są do końca poznane, choć większość lekarzy jest zdania, że za jej rozwój odpowiedzialne są estrogeny.
Najczęściej stosowane metody leczenia, polegają zatem na ograniczeniu produkcji estrogenów w organizmie kobiety, aby zmniejszyć dolegliwości wywołane chorobą. Każdy przypadek wymaga innego podejścia w leczeniu. Mówiąc najogólniej endometrioza spowodowana jest przez samoistne przeszczepianie się komórek budujących błonę śluzową macicy.
Podstawowym powodem takiego zjawiska jest rozrost błony śluzowej w okolicy jamy macicy, tzn.w pochwie, w jajnikach, jajowodach, ujściu macicy, a nawet w pęcherzu. Wewnętrzna endometrioza oznacza pojawienie się endometrium w samej mięśniówce trzonu macicy. Tak jak zdrowe komórki ciała, komórki błony śluzowej jamy macicy przeszczepione do innych organów reagują na poszczególne fazy cyklu menstruacyjnego oraz związane z nimi zmiany hormonalne.
Powodują tymczasowe obrzmienie komórek oraz wystąpienie dolegliwości bólowych. Takim typowym objawem jest więc ból podbrzusza, występujący nawet kilka dni przed i po krwawieniu miesięcznym. Ponadto, schorzenie może powodować miesiączkę bardziej obfitą niż zwykle. Częstym powikłaniem endometriozy jest niepłodność.
Głównym i najważniejszym badaniem w przypadku podejrzenia endometriozy jest histeroskopia. Wykonuje się ją przy pomocy specjalnego wziernika endoskopowego – histeroskopu. Wprowadzany jest on do szyjki macicy przez pochwę. Dzięki temu badaniu lekarz może dokładnie obejrzeć błonę śluzową i zdiagnozować ewentualne zmiany patologiczne, a także pobrać próbki tkanki do dalszych badań. W niektórych przypadkach od razu można usunąć wykryte zmiany.
Jeżeli jednak podczas badania nie zostaną zauważone żadne zmiany w obrębie błony śluzowej macicy, a kobieta skarży się na krwawienia z dróg rodnych lub problemy z zajściem w ciążę, konieczne są dalsze badania.
Leczenie tego schorzenia stanowi duży problem medyczny, ponieważ ma charakter przewlekły i często nawraca. Powszechnie stosowane metody podczas leczenia endometriozy to przede wszystkim farmakoterapia poprzez zażywanie hormonów, a także leczenie chirurgiczne. Leczenie endometriozy ma niestety, wyłącznie charakter objawowy co oznacza, że terapia polega na łagodzeniu dolegliwości. Operacyjne leczenie chirurgiczne przeprowadza się w przypadkach, gdy dolegliwości bólowe utrudniają kobiecie normalne funkcjonowanie.
Tagi:
endometrioza, estrogeny, ból podbrzusza
*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.