Dlaczego aż 10 mln Polaków choruje na nadciśnienie? Czemu połowa zgonów to zawały serca?
W tej kwestii wieści są zatrważające, dlatego musimy zadbać o swoje zdrowie już teraz. Pomoże nam w tym lekarz specjalista – hipertensjolog.
Czym właściwie jest nadciśnienie tętnicze?
Ciśnienie zdrowego człowieka wynosi 120/80. Wszystkie wartości powyżej 140/90 są stadiami chorobowymi. I tak można podzielić je na 3 stopnie: - lekki – 140 do 159/90 do 99 - umiarkowany – 160 do 179/100 do 109 - zaawansowany – 180 i więcej/110 i więcej
Dlaczego tak dużo osób choruje?
Żyjemy szybko, co powoduje, że większość z nas walczy ze stresem. Nie zwracamy uwagi na to, co jemy – dieta uboga w warzywa i owoce, za to nadmiar soli (również ukrytej w składzie produktów). Duża części populacji pali papierosy oraz pije alkohol, a także większość z chorych prowadzi siedzący tryb życia.
Niestety, taki styl życia nie wpływa pozytywnie na nasz organizm. Jeśli powyższy opis pasuje do trybu jaki prowadzisz, a dodatkowo występują u Ciebie poniższe objawy, z całą pewnością powinieneś udać się do lekarza: - bóle głowy - zmęczenie, senność, brak koncentracji - zawroty głowy - kołatanie serca - krwawienie z nosa - mrowienie i drętwienie końcówek ciała
Co zrobi lekarz, jakie zleci badania?
Przy lekkim podwyższeniu ciśnienia zleci przede wszystkim zmianę diety, zrzucenie nadmiaru kilogramów, rezygnację z używek, a także zwiększenie aktywności fizycznej. W cięższych przypadkach stosuje się konkretne leki.
Holter ciśnieniowy – obawiać się badania? Nie ma potrzeby. To bezbolesne badanie polegające na noszeniu specjalnego przyrządu, który monitoruje ciśnienie tętnicze przez 24 godziny. Jego wykonanie zalecane jest, gdy np. nasze ciśnienie „skacze”, gdy wiemy, że za chwilę wejdziemy do gabinetu lekarskiego, a także w klasycznych przypadkach nadciśnienia tętniczego w celu diagnostyki.
Holter ciśnieniowy z pewnością pomoże nam w leczeniu. Należy pamiętać, że tylko regularne stosowanie leków, odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna pomogą normalnie funkcjonować. Udajmy się do hipertensjologa, dla którego leczenie nadciśnienia to codzienne wyzwanie.
Tagi:
hipertensjolog, nadciśnienie tętnicze, holter ciśnieniowy
*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.