Nietrzymanie moczu

Czytanie lektora:

Czy zdarza Ci się , że dojście do toalety jest niemożliwe bez zmoczenia bielizny? Czy musisz używać podpasek, nawet wówczas , gdy nie jest to związane z menstruacją? Jeśli tak, czas udać się do specjalisty. Każdy niekontrolowany wyciek moczu może świadczyć o tym że cierpisz na bardzo krępującą dolegliwość - nietrzymanie moczu. Problem ten dotyczy kobiet w każdym wieku i na szczęście od pewnego czasu, przestał być tematem tabu.

Choroba może pojawić się w ciąży lub po porodzie, w okresie menopauzy lub podczas uprawiania sportu. Wiele pacjentek podaje, że ma problemy z utrzymaniem moczu podczas ćwiczeń fizycznych, tańca lub chodzenia (tzw. nietrzymanie moczu wysiłkowe). Inne uskarżają się, że kłopoty takie występują w drodze do toalety (nietrzymanie moczu z parcia).

W niektórych przypadkach niekontrolowany wyciek moczu , występuje w obu tych przypadkach i wówczas mówimy o mieszanym nietrzymaniu moczu. Niestety wiele kobiet nie wie, że dość łatwo mogą pozbyć się tej krępującej dolegliwości.

Zakres metod leczenia nietrzymania moczu jest bardzo szeroki:

  • od zachowawczych, takich jak zmiana nawyków,
  •  ćwiczenia mięśni dna miednicy (tzw. ćwiczenia Kegla), zarówno samodzielne, jak i przy wsparciu rehabilitanta lub fizykoterapeuty
  •  oraz leczenie farmakologiczne po leczenie operacyjne.

Każdej pacjentce z nietrzymaniem moczu można pomóc, dobierając indywidualną formę terapii, w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

Tagi:

nietrzymanie moczu, mięśnie Kegla, wyciek moczu, moczenie

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4 gwiazdki z 4 oddanych głosów.

<