Torbiele jajnika to bardzo powszechnie występująca zmiana patologiczna, dotycząca kobiet w każdym wieku. Torbiele mogą być pojedyncze bądź mnogie, zlokalizowane w jednym bądź w obu jajnikach.
Torbiel jajnika jest to workowaty twór wypełniony płynem, wielkości najczęściej od kilku do kilkunastu centymetrów rozwijający się w jajniku. Przeważnie nie powodują żadnych dolegliwości, a wykrywane są przypadkowo w trakcie badania USG.
W przypadku wystąpienia dużych torbieli pacjentka może odczuwać ból i dyskomfort w podbrzuszu (niektóre kobiety odczuwają go silniej po stosunku płciowym), brzuch może wydawać się „pełny” i opuchnięty. Torbiele jajników często przyczyniają się do zaburzeń miesiączkowania – cykle mogą stać się nieregularne, a miesiączki bolesne i bardziej lub mniej obfite niż dotychczas. Natomiast torbiele, które uciskają na pęcherz moczowy zwiększa się częstość oddawania moczu. Od czasu do czasu torbiele jajników wpływają także na gospodarkę hormonalną kobiety, co może przejawiać się zmianami w owłosieniu ciała oraz tkliwością piersi, podobną jak w czasie ciąży.
Nie można wyodrębnić jednego konkretnego powodu powstawania torbieli. Chociażby dlatego, że każdy jej rodzaj jest uwarunkowany innym czynnikiem. Decyzję o sposobie leczenia torbieli oraz o tym, aby torbielami się zająć (nie zawsze leczenie jest konieczne), podejmuje się po dokładnym zdiagnozowaniu cysty. Głównym badaniem jest USG dopochwowe, pozwalające określić rozmiar, kształt i strukturę zmiany. W niektórych przypadkach pacjentkę kieruje się dodatkowo na biopsję torbieli.
Niewielkie torbiele zazwyczaj nie są groźne i nie wymagają leczenia. Wskazaniem dla pacjentki jest regularna coroczna kontrola jajników. Duże torbiele czynnościowe natomiast leczy się kuracją hormonalną (zwykle są to środki antykoncepcyjne), która ma przywrócić równowagę hormonalną w organizmie kobiety i doprowadzić do zlikwidowania torbieli.
Gdy mamy do czynienia z torbielą endometroidalną, leczenie należy podjąć natychmiast. Przeważnie ze względu na ryzyko pęknięcia torbieli oraz ryzyka wylania jej zawartości do jamy brzusznej, co jest nawet zagrożeniem dla życia. Jeśli diagnoza wskaże torbiele dermatoidalne, też zwykle zaleca się ich operacyjne usunięcie – mimo że to łagodna zmiana. Lekarz specjalista decyduje o tym, czy torbiel zostanie wycięta metodą laparoskopową czy w trybie normalnej operacji.
Tagi:
jajniki, torbiel jajnika, torbiele
*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.