Wirus HPV - testy i profilaktyka

Czytanie lektora:

hpv wirusHPV to wirus przekazywany drogą płciową w dwóch odmianach: niskiego i wysokiego ryzyka. Niestety, nie oszczędza nikogo - infekuje narządy płciowe zarówno kobiet, jak mężczyzn. Wirus HPV ma ponad 100 typów. Odmiany niskiego ryzyka, to takie, które powodują brodawki zwane kłykcinami kończystymi i pojawiają się na sromie, pochwie, w rejonach odbytu czy cewki moczowej - z reguły można je dosyć szybko wyleczyć. Statystyki mówią, że aż 75% kobiet aktywnych seksualnie zostaje zarażonych wirusem. Z czego bardzo duża liczba zachorowań, to odmiany wysokiego ryzyka - tylko regularne badania mogą uchronić przed HPV.

Profilaktyka jako złoty środek

Aż 70% przypadków raka szyjki macicy spowodowanych jest przez wirus HPV. Ponadto testy HPV wykonywane u pacjentek chorujących na nowotwory odbytu, pochwy, czy cewki moczowej są zawsze pozytywne – co dowodzi o tym, jak wielkie szkody powoduje w organizmie. Tylko przy wczesnym wykryciu mamy szansę na realną wygraną. Niestety, z reguły pacjenci dowiadują się o nim zbyt późno - bardzo często przy okazji rozpoznania nowotworu. Dzięki profilaktyce można bardzo szybko zastosować skuteczne leczenie HPV, np. objawów takich jak brodawki.

Testy HPV zaleca się wykonać:

  • każdemu, kto współżyje
  • kobietom z nieprawidłowym wynikiem badania cytologicznego
  • każdemu, po wyleczeniu brodawek

Testy HPV są odpowiednią profilaktyką szczególnie dla kobiet. Rak szyjki macicy to drugi typ nowotworu, na który choruje największa liczba kobiet. Leczenie HPV jest jedyną szansą, aby ten nie przerodził się w nowotwór. Warto zadbać o swoje zdrowie wcześniej – wykonajmy testy HPV i bądźmy spokojne o nasze zdrowie.

Choroby zakaźne

Tagi:

wirus HPV, test HPV, rak szyjki macicy

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 3 oddanych głosów.

<