Tasiemiec, owsiki, glista ludzka - pasożyty układu pokarmowego

Czytanie lektora:

Układ pokarmowy tworzą: jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie i grube, wątroba oraz trzustka. W każdym z tych narządów może rozwinąć sie pasożyt powodując negatywne dla organizmu skutki.

Pasożyty to organizmy bytujące w organizmie żywiciela i wykorzystujące go do swoich celów. I chociaż „celem“ pasożyta nie jest doprowadzenie do zgonu żywiciela (gdyż zwykle ginie też wtedy pasożyt), to jednak lista szkód i chorób przez nie powodowanych, może przyprawić o ból głowy. Najczęściej spotykanymi chorobami wywoływanymi odpasożytniczo są tasiemczyca, owsica i glistnica.

Tasiemczyca

Wywoływana jest przez tasiemce – pasożyty jelitowe, które występują w dwóch rodzajach – uzbrojone i nieuzbrojone, co różnicuje przebieg i objawy tej choroby, która jest dość ciężka do wykrycia, ponieważ może długo nie dawać żadnych objawów, a od zarażenia pasożytem do wystąpienia pierwszych symptomów może minąć dużo czasu. Objawy wywoływane przez tę chorobę to: bóle brzucha, nudności, biegunka czy brak apetytu. Ich nasilenie zależy też od liczby pasożytów w organizmie czy też od ogólnego stanu odporności organizmu. Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny, zarażenie się tasiemcem nie jest częste. Zwykle jest ono efektem spożycia nieprzebadanego mięsa.

Owsica

Wywołują ją owsiki, niewielkie, nieprzekraczające centymetra pasożyty. Owsica atakuje jelito grube i odbytnicę, co objawia się bardzo nieprzyjemnym świądem okolic odbytu, zwłaszcza wieczorami i w nocy. U kobiet może prowadzić do zapalenia narządów rodnych i upławów. Jaja owsików przenoszą się w pokarmie, a do zarażenia może dojść przy niezachowaniu podstawowych zasad higieny, jak np.: niemycie rak przed posiłkiem, długie używanie tego samego ręcznika czy korzystanie z tej samej toalety co osoba zarażona.

Glistnica

Jest to choroba wywołana przez glistę ludzką – średniej wielkości pasożyta bytującego w jelicie cienkim i atakującego tylko ludzi. Objawy, jakie towarzyszą glistnicy to wymioty i bóle brzucha. Rzadziej pojawiają się duszności, stany zapalne, zapalenie spojówek czy spadek wagi ciała.

Tagi:

tasiemiec, owsiki, glista ludzka, pasożyty

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4 gwiazdki z 21 oddanych głosów.

<