Jak wyleczyć hemoroidy?

Czytanie lektora:

Hemoroidy, a ściślej choroba hemoroidalna (potocznie też żylaki odbytu), to bez wątpienia jedna z najbardziej uporczywych oraz najbardziej wstydliwych chorób cywilizacyjnych, związana ze współczesnym, tj. siedzącym trybem życia, złą dietą, stresem i pośpiechem. I pomimo że na tę dolegliwość cierpi połowa Polaków po 50 roku życia, wciąż trudno jest nam o niej mówić, nawet lekarzowi.

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, ma każdy człowiek. Ich funkcją jest uszczelnienie kanału odbytu oraz – wraz z mięśniami zwieraczy – panowanie nad oddawaniem stolca oraz gazów. U wielu osób ich budowa różni się jednak od prawidłowej. Są one bowiem rozciągnięte, co w konsekwencji powoduje rozwój żylaków odbytu.

Spośród najczęstszych przyczyn pojawienia się choroby hemoroidalnej wymienia się wspomniany wyżej siedzący tryb życia, nieprawidłową dietę (nieregularną, zawierającą za mało błonnika i za mało płynów), a także:

- częste zaparcia lub biegunki;

- nadwagę;

- brak aktywności fizycznej;

- nadciśnienie tętnicze;

- czynniki genetyczne;

- nadużywanie alkoholu i ostrych przypraw;

jak również:

- ciążę oraz poród (zmiany hormonalne związane z ciążą niewątpliwie sprzyjają hemoroidom; ponadto rosnący płód uciska niekiedy na układ żylny, co upośledza czynność jelit; czasem silne parcie podczas porodu może spowodować powiększenie się guzków);

- dużą liczbę porodów;

- praktykowanie seksu analnego (w przypadku pojawienie się hemoroidów należy powstrzymywać się od tej formy aktywności seksualnej do momentu wyleczenia).

Pierwszym sygnałem choroby hemoroidalnej jest świąd w okolicy odbytu, któremu może towarzyszyć niewielkie uszkodzenie śluzówki oraz skóry, a także sączenie się wydzieliny. Niekiedy może też pojawiać się krwawienie, najczęściej podczas wypróżniania. Istotne jest zatem obserwowanie tego, co wydalamy oraz jak najszybsza konsultacja z lekarzem (proktologiem).

Wyróżnia się cztery stopnie zaawansowania hemoroidów:

- stopień I – kiedy hemoroidy widoczne są jedynie w badaniu z użyciem wziernika (anoskopia lub rektoskopia);

- stopień II – kiedy hemoroidy wypadają z kanału odbytu w trakcie parcia, ale po jego zakończeniu samoistnie powracają do normalnej pozycji;

- stopień III – kiedy hemoroidy wypadają z kanału odbytu w trakcie parcia i nie są w stanie samoistnie powrócić do normalnej pozycji (wymagają pomocy chorego);

- stopień IV – gdy hemoroidy nie dają się już odprowadzić, są przekrwione, obrzęknięte, co w konsekwencji prowadzi do ich martwicy.

Choroba ta rozwija się powoli. Już na podstawie wywiadu, wyglądu oraz badania per rectum lekarz jest w stanie stwierdzić hemoroidy, których leczenie jest uzależnione od stanu zaawansowania. W jego trakcie ważne jest picie dużej ilości płynów oraz stosowanie zbilansowanej diety.

Hemoroidy same nie znikną. Nie starajmy się więc doprowadzić do stanu wypadania guzka, gdyż wtedy leczenie jest dłuższe, droższe i bardziej skomplikowane. Leczenie będzie szybsze i skuteczniejsze gdy udamy się do proktologa jak tylko zauważymy nasz problem. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu niezbędnych badań dobierze leczenie do stadium problemu pacjenta, co umożliwi skuteczne wyleczenie.

Tagi:

proktolog, hemoroidy, żylaki odbytu, odbyt

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,2 gwiazdki z 30 oddanych głosów.

<