Mianem przepukliny określa się stan, gdy dochodzi do wydostania się organu, albo jego kawałka poza obszar, w którym zwyczajowo się znajduje przez otwór, który może być nabyty albo wrodzony.
Przepuklina rozworu przełykowego przepony występuje, gdy część żołądka ulegnie przemieszczeniu do jamy klatki piersiowej przez tzw. rozwór przełyku.
Głównymi objawami przepłukliny rozworu przełykowego są: piekący, napierający ból tuż za mostkiem oraz zgaga. Przyczynami tej przepukliny mogą być wszystkie czynniki, które powodują zwiększenie ciśnienia w obrębie jamy brzucha np.: ciąża, zaparcia, otyłość, dźwiganie. Oprócz tego przepuklina może powstać wskutek palenia papierosów, urazów jamy brzusznej, podczas których została uszkodzona przepona, wrodzonego upośledzenia mięśni przepony. Istnieją dwa rodzaje przepukliny rozworu przełykowego:
- przepuklina okołoprzełykowa – w tym przypadku przez rozwór przełykowy może przemieścić się prawie cały żołądek. Objawami mogą być: duszności, zwiększenie akcji serca. Ponadto ściskany żołądek może w pewnym momencie zacząć krwawić.
- przepuklina wślizgowa – w tym przypadku do klatki piersiowej przemieszcza się górna część żołądka razem z jego wpustem. Osłabione zostają dolne mięśnie zwieracza przełyku i treść żołądka jest zarzucana do przełyku, powodując stan zapalny oraz owrzodzenia śluzówki żołądka. Często jej objawy nakładają się z objawami choroby refluksowej przełyku, a ból umiejscowiony w śródpiersiu bywa błędnie odbierany, jako zawałowy.
W diagnostyce tego schorzenia stosuje się specjalistyczne badania, ponieważ często przebiega bezobjawowo. Wykonuje się: manometrię i pH –metrię przełyku, badanie radiologiczne ze środkiem cieniującym, gastrofiberoskopię, egzofiberoskopię.
Leczenie przepukliny rozworu przełykowego jest uzależnione od rodzaju schorzenia. Wrodzone uszkodzenia i bardzo ciężkie przypadki leczy się chirurgicznie. Bardzo ważne jest leczenie farmakologiczne z zastosowaniem inhibitorów pompy protonowej. Uzupełnieniem terapii jest wprowadzenie niezbędnych zmian w menu. Ponadto niewskazany jest jakikolwiek wysiłek fizyczny bezpośrednio po jedzeniu.
Należy bardzo poważnie podejść do kwestii leczenia przepukliny rozworu przełykowego, gdyż zbagatelizowana może wywołać poważne powikłania, jak chociażby owrzodzenie śluzówki przełyku, które może przerodzić się w nowotwór.
Tagi:
przepuklina przełyku, ból gardła, zgaga, rozwór przełykowy
*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.