Do reumatologa czy do ortopedy?

Czytanie lektora:

reumatologZarówno ortopeda, jak i reumatolog, zajmują się schorzeniami związanymi z całym układem ruchu. Dotyczy to zarówno urazów kości, jak również przewlekłych chorób związanych ze stawami. Obaj także ściśle ze sobą współpracują. Kiedy więc udać się do ortopedy, a kiedy zasięgnąć porady reumatologicznej?

Głównym zadaniem lekarza ortopedy jest to, aby rozpoznać, a następnie zastosować leczenie w przypadku wad narządów ruchu. Dotyczy to tych, które mogą być nabyte w trakcie życia pacjenta, jak również tych, które posiadają od urodzenia. W przypadku urazów stawów, ortopeda jest głównie nastawiony na wypadki nagłe. Jeśli chodzi o związane z nimi choroby przewlekłe, analizuje jakie są ich wpływy na pozostałe elementy układu ruchu i w leczeniu uwzględnia m.in. podanie odpowiednich środków farmakologicznych. Do lekarza ortopedy udajemy się zazwyczaj w przypadku urazów kości i stawów - złamania, zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia, czy też naciągnięcia mięśnia, bądź wówczas, gdy zaobserwujemy u siebie wady postawy.

Lekarz reumatolog niesie pomoc w przypadku schorzeń reumatycznych oraz podobnie jak ortopeda - stanów zapalnych tak zwanej tkanki łącznej. W praktyce oznacza to, że jeśli odczuwamy bóle stawów oraz kości, zmęczenie i wszelkie środki farmakologiczne nie pomagają, powinniśmy udać się na wizytę do reumatologa. Zadaniem reumatologa, jako specjalisty w dziedzinie autoimmulologii, jest leczenie przewlekłych chorób stawów (czyli schorzeń autommunologicznych), a więc nie powstałych na skutek nagłego urazu.

Współpraca obu specjalistów jest niezwykle istotna, z racji tego, że obaj podejmują leczenie w zakresie narządów układu ruchu. Ich wiedza oraz predyspozycje związane z diagnostyką oraz zastosowaniem odpowiedniej terapii, a tym samym wspólne działanie, są niezwykle pomocne w odzyskaniu przez pacjenta dobrej formy. Najczęściej największe efekty w tym przypadku przynosi rehabilitacja, fizjoterapia oraz dodana do nich farmakologia. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta i rodzaju danego schorzenia.

Tagi:

reumatolog, ortopeda, kości, stawy, złamanie, zwichnięcie

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,3 gwiazdki z 68 oddanych głosów.

<