Zielone leki - Świetlik lekarski

Czytanie lektora:

Zielone leki - Świetlik lekarski (Euphrasia rostkoviana Hayne)

Zastosowanie oraz działanie lecznicze:

Świetlik lekarskiŚwietlik lekarski był wykorzystywany w medycynie ludowej najprawdopodobniej już w starożytności, w chorobach oczu, dolegliwościach skórnych, leczeniu alergii i w kaszlu.

W Średniowieczu była stosowana przeważnie jako środek wzmacniający osłabiony wzrok i działający ściągająco oraz tonizująco. Ziele świetlika to naturalny środek od wieków wykorzystywany przez medycynę ludową, pomimo to jego działanie lecznicze zostało do tej pory przebadane tylko w niewielkim zakresie. Wykorzystywany jest przeważnie zewnętrznie w formie naparów ziołowych oraz kropli do leczenia stanów zapalnych oczu i powiek, niekiedy jako środek ściągający na skórę.

  • Wyniki badań  laboratoryjnych dowodzą, że doustne przyjmowanie naparów ze świetlika może obniżać poziom cukru we krwi, ale nie zostało to jeszcze , jednoznacznie potwierdzone. Doustne stosowanie preparatów świetlikowych jest praktykowane głównie w homeopatii.
  • Świetlik lekarski jest stosowany przez lekarzy okulistów, jako środek  wspomagający w łagodnych stanach podrażnienia spojówek oraz brzegów powiek. Świetlik może być stosowany w przypadku zmęczenia oczu pracą przy sztucznym świetle, na komputerze lub długim oglądaniem telewizji.
  • Jest on również bardzo cenny dla ludzi, których oczy są nadwrażliwe na promienie słoneczne. Odwar stosuje się w postaci kompresów na powieki albo do przemywań brzegów powiek. Świetlik lekarski dostępny jest również pod postacią żelu do smarowania powiek lub homeopatycznych kropli do oczu. Do kompresów oraz przemywań powinno się używać jedynie świeżo przygotowanego odwaru oraz jałowych gazików.

okulista świetlikDotychczas nie stwierdzono działań niepożądanych, oraz interakcji ze stosowanymi w tym samym czasie lekami okulistycznymi. W przypadku używania innych leków okulistycznych możliwość użycia kompresów albo przemywań odwarem  warto skonsultować z lekarzem.

Medycyna naturalna, zaleca napar ze świetlika, w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, ponieważ pobudza czynności wydzielnicze żołądka, wątroby oraz jelit, działa ściągająco i przeciwzapalnie.

Zielarze  zalecają stosowanie świetlika w chrypce, kaszlu, katarze nosa, a także przy biegunkach i nadkwasocie żołądka. W ciąży i okresie karmienia piersią, a także u niemowląt nie stosować bez porozumienia z lekarzem.

 

okulista warszawaPrzed zastosowaniem preparatu ziołowego, należy sprawdzić jego datę ważności. Zalecamy przechowywanie ziół i preparatów ziołowych, w miejscach niedostępnych dla dzieci , w zamkniętych opisanych pojemnikach, bez dostępu światła słonecznego, suchych i nienarażonych na wahania temperatury. Preparaty należy stosować według zaleceń umieszczonych na opakowaniach i nie przekraczać zaleconych dawek.

W przypadku zaobserwowania objawów alergicznych, zalecamy natychmiastowe odstawienie preparatu i jak najszybszą konsultację z lekarzem.

Przy stosowaniu, jakichkolwiek terapii naturalnych, prosimy o zachowanie umiaru, a w przypadku dłuższego przyjmowania preparatów ziołowych, o powiadomienie o tym lekarza prowadzącego. Najważniejszą zasadą, o której zawsze Państwo musicie pamiętać jest to, iż wszystko jest lekarstwem i wszystko jest trucizną. Ważna jest dawka!

 

Tagi:

świetlik lekarski, oczy, spojówka, kompres

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,7 gwiazdki z 11 oddanych głosów.

<