HPV, wirus brodawczaka ludzkiego

Czytanie lektora:

hpv wirusHPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, jest przenoszony głównie drogą płciową i należy do najczęściej diagnozowanych. Istnieje ponad 100 jego odmian i  chociaż większość z nich jest niegroźna, to niektóre szczepy mogą powodować powstawanie brodawek (tzw. kłykcin kończystych) na narządach płciowych, a ponadto przyczyniać się do rozwoju nowotworów tj. rak szyjki macicy u kobiet i rak pęcherza moczowego u mężczyzn.

Do zarażenia wirusem HPV dochodzi głównie przez kontakty seksualne (w tym petting oraz seks oralny), jednak zdarzają się przypadki, gdy następuje, chociaż niezwykle rzadko, przez kontakt z zakażoną bielizną, czy ręcznikiem. Niekiedy także noworodki zarażają się wirusem HPV od matek podczas porodu.

Większość zarażeń wirusami HPV nie stanowi zagrożenia dla naszego życia i ustępuje samoistnie w okresie od 1 do 2 lat. Z kolei jeśli zostaniemy zarażeni wirusem HPV typu 6 i 11 wystąpią natomiast tzw. kłykciny kończyste, czyli brodawki (mięsiste, kalafiorowate zmiany bez cech nowotworzenia) w okolicach narządów moczowo-płciowych. Mimo że nie są to zmiany nowotworowe, nieleczone, mogą przejść w etap tzw. przewlekłego zakażenia.

Zarażenie wirusem onkogennym (wysokiego ryzyka) do których należą typ HPV 16, 18, 31 i 45 (jeśli przetrwają) może doprowadzić do rozwoju groźnych nowotworów narządów moczowo-płciowych, lubraka szyjki macicy, sromu, czy też pochwy oraz raka prącia. Badania prowadzone przez naukowców wskazują ponadto ich wpływ na rozwój niektórych nowotworów płuc, górnych dróg oddechowych, szyi, głowy, a także raka jamy ustnej występującego w obrębie warg.

Obecność wirusa HPV często nie daje żadnych objawów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W wyniku zakażenia mogą jednak pojawić się brodawki. U kobiet najczęściej występują w przedsionku pochwy, na wargach sromowych, a ponadto w okolicach odbytu, cewki moczowej, pośladków oraz łechtaczki. U mężczyzn natomiast obserwuje się je najczęściej na penisie, mosznie, w okolicy odbytu, w pachwinach oraz wewnątrz cewki moczowej.

Wirus HPV często może być przyczyną powstania raka szyjki macicy. Niestety na żadnym z etapów nie daje on charakterystycznych objawów klinicznych. Towarzyszą mu jedynie typowe, które mogą wskazywać równie dobrze na stan zapalny tj. krwawienia z dróg rodnych, upławy, często też bóle podbrzusza, okolicy krzyżowej, czy stawów biodrowych.

U mężczyzn sytuacja jest nieco inna. Stany przedrakowe mogą być bardziej jednoznaczne. Niepokojącym objawem jest np. różowa, o lekko brunatnym odcieniu, zmiana grudkowate lub wieloogniskowe pojawiające się na żołędzi. Innym symptomem jest choroba Bowena (rak kolczystokomórkowy przedinwazyjny skóry), czyli pojawienie się na niej gładkich sinoczerwonych grudek o błyszczącej powierzchni. Jeśli infekcja trwa długo, wirus HPV może przyczynić się do powstania raka odbytu, który objawia się krwawieniem, bólem, wydzieliną z odbytu oraz świądem, a także raka prącia (zmiana grubości skóry, koloru, zgrubienie penisa, narośl, bądź rany prącia i towarzyszące im krwawienie oraz ból).

W przypadku wirusa HPV i możliwych niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji, jakie może ze sobą nieść, niezwykle istotna jest profilaktyka. Kobietom zalecane jest regularne wykonywanie cytologii oraz testu HPV (to w przypadku obu płci). Test powinien być  wykonywany raz w roku przez wszystkie aktywne seksualnie osoby. Jest on obecnie najbardziej miarodajną metodą wykrywania tego wirusa. Im wcześniej go wykryjemy, tym szybciej i skuteczniej jesteśmy w stanie wyleczyć jego następstwa. Pamiętajmy jednak, że w przypadku wystąpienia kłykcin, niestety można je jedynie zaleczyć. Nie ma bowiem gwarancji, że nie wystąpią one ponownie nawet po kilku latach.

Tagi:

HPV, brodawczak ludzki, wirus brodawczaka, rak szyjki macicy

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,7 gwiazdki z 18 oddanych głosów.

<