Paradontoza - czyli problemy z dziąsłami

Czytanie lektora:

Gdy Twoje dziąsła krwawią, a z ust roznosi się nieprzyjemny zapach, to znak, aby odwiedzić gabinet lekarza stomatologa. Jeśli palisz papierosy bądź jesteś po 35 roku życia, to bardzo prawdopodobne, że możesz mieć paradontozę.

Paradontoza to zapalenie przyzębia, które nieleczone zwykle bywa dramatyczne w skutkach. Chore dziąsła często krwawią,  możemy również zauważyć narastające poluzowanie zębów. Dziąsła wykazują  zwiększoną wrażliwość na działanie kwasów, zasad i temperatury (nadwrażliwość dziąseł). Bardzo często pojawia się  obrzęk dziąseł, oraz  wyraźna zmiana barwy na ciemnoczerwoną. Jeśli zaobserwowałeś u siebie, któryś z wymienionych objawów,  jedynym ratunkiem dla twoich zębów jest niezwłoczne udanie się do lekarza stomatologa  – w przeciwnym wypadku w niedługim czasie możesz stracić swój naturalny uśmiech.

Na ryzyko zachorowania na paradontozę, najczęściej narażeni są:

  • chorujący na przewlekłe zapalenie dziąseł
  • niewłaściwie lub niedostatecznie dbający o higienę zębów
  • palący papierosy
  • chorujące na cukrzycę
  • osoby o zmniejszonej odporności
  • cierpiące na chory autoimmunologiczne
  • chorujący na wrzody żołądka, dwunastnicy lub refluks żoładkowo-przełykowy
  • osoby z cierpiące na schorzenia związane z zaburzeniami wchłaniania
  • osoby stosujące dietę pozbawioną naturalnych witamin
  • nadużywający alkoholu

Leczenie dziąseł

Zależnie od stopnia zaawansowania choroby, chore dziąsła można leczyć na kilka sposobów. W początkowych stadiach wystarczy oczyścić z osadu i kamienia, a także polakierować – utrudnia to dostęp bakterii. Natomiast w bardziej zaawansowanych stadiach choroby nie obędzie się bez antybiotykoterapii. Jeśli paradontoza posunęła się już zdecydowanie, to konieczne będzie również usztywnienie chwiejących się zębów.

Lekarstwo na problemy z dziąsłami – profilaktyka

Wystarczy, że każdy z nas będzie przywiązywał większą wagę do dbałości o higienę jamy ustnej. Bardzo ważnym czynnikiem jest prawidłowe szczotkowanie zębów – przynajmniej trzy razy dziennie. Raz dziennie należy czyścić zęby nicią dentystyczną. Najistotniejsze jest jednak, regularne usuwanie gromadzącego się kamienia nazębnego, oraz profilaktyczne wizyty kontrolne u  lekarza stomatologa.

Tagi:

paradontoza, zapalenie dziąseł, zęby, dziąsła

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,2 gwiazdki z 6 oddanych głosów.

<