Nerwica wegetatywna - gdy lekarz mówi, że jesteś zdrowy

Czytanie lektora:

Twoje serce szaleje, żołądek boli, a biegunki występują prawie codziennie? Masz problemy z oddychaniem, często oddajesz mocz, a Twoje gardło jest stale ściśnięte? Wykonujesz setki badań, które... nie odbiegają od normy! O co chodzi? Masz tyle dolegliwości, a specjalistyczne badania wykazują, że jesteś zdrowy.

Być może schorzeniem, na które cierpisz jest nerwica wegetatywna. Jest to podstępna choroba, z którą bezwzględnie należy udać się do lekarza psychiatry lub psychologa klinicznego. Nerwica wegetatywna to zespół objawów, których powodem jest przewlekły stres. Nerwicowy mechanizm psychologiczny, możemy porównać do małego dziecka zaniedbywanego emocjonalnie przez opiekunów, które za wszelką cenę chce zwrócić na siebie ich uwagę. Choroba jest świetnym pretekstem, aby otrzymać dawkę czułości i zainteresowania, należną każdej istocie żyjącej. Ten sam sposób wykorzystuje nasze własne ciało, abyśmy zwrócili na niego więcej uwagi. Podczas przewlekłego napięcia, stresu i lęku organizm doświadcza niesamowitych przeciążeń. I to właśnie wtedy wywołuje u siebie objawy, które pozornie występują w wielu ciężkich schorzeniach o podłożu somatycznym.

Często występujące objawy nerwicy wegetatywnej to:

  • kołatanie serca
  • pocenie się
  • czerwienienie
  • objawy żołądkowo-jelitowe
  • osłabienia i omdlenia
  • drżenie rąk


Takie objawy nerwicy powinny skłonić nas do rychłej wizyty u lekarza specjalisty.

Jak wygląda leczenie nerwicy?

Nerwica wegetatywna leczona jest farmakologicznie przez lekarza psychiatrę, lub w przypadkach lżejszych psychoterapeutycznie. Zazwyczaj stosowane są leki z grupy antydepresantów oraz leki uspokajające, które mają na celu minimalizacje leków i niepokoju. Leczenie nerwicy jest długotrwałe i wymaga wytrwałości oraz dyscypliny ze strony pacjenta. Warto jednak podjąć trudy leczenia, gdyż tylko wtedy chory może wrócić do zdrowia i odzyskać spokój psychiczny. Objawy nerwicy wegetatywnej nie są łatwe do stwierdzenia i zazwyczaj do gabinetu lekarza psychiatry, pacjenci trafiają zazwyczaj w zaawansowanym stadium choroby. Jednak pod właściwą opieką , choroba jest całkowicie wyleczalna, a pacjenci odzyskują radość życia i możliwość normalnej egzystencji.

Tagi:

nerwica wegetatywna, leczenie nerwicy

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,5 gwiazdki z 23 oddanych głosów.

<